Türkiye Cumhuriyeti'nde ormancılık politikaları (1923–1946)
The forestry policies of the Republic of Turkey in the 1923-1946
- Tez No: 368427
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÖLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Türk İnkılap Tarihi, Public Administration, Forestry and Forest Engineering, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
Bu çalışma 1923–1946 yılları arası Türkiye Cumhuriyeti'nde ormancılık politikaları üzerinedir. Orman gerek ekonomik ürünleri gerekse dolaylı toplumsal ve siyasal işlevleriyle önemli bir zenginliktir. Orman politikaları bu zenginliğin kullanılmasının başlıca aracıdır. Erken dönem cumhuriyet hükümetleri ormancılık politikaları ile siyasi, sosyal ve ekonomik hedefler gütmüşlerdir. Bu dönemin ormancılık politikaları, halkı milli mücadeleye çekme, ormanları ihale ederek devlet bütçesine gelirler sağlama ve cumhuriyet zenginleri oluşturma şeklinde özetlenebilir. Devletçilik siyaseti ormanlarda 1937 yılından itibaren, bir hedef olarak belirlenmiş ancak 1945 yılından sonra uygulanabilmiştir. Tez giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde“Osmanlı Devleti'nde Ormancılık Faaliyetleri”işlenmiştir. İkinci bölüm“Türkiye Cumhuriyeti'nde 1923–1937 Arası Ormancılık Politikası”başlığını içermektedir. Üçüncü bölümde ise“Türkiye Cumhuriyeti'nde 1937–1946 arası Ormancılık Politikası”araştırılmıştır. İstatistiki bilgiler geç tutulduğu için yapılan çalışmada kaynak olarak, arşiv kaynakları, Orman Müdürlüğü'nün resmi yazışmaları, gazete, dergi ve döneminde yayınlanmış eserler kullanılmıştır. Ayrıca bu alanda yazılmış diğer güncel eserlerden de faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of forestry policy in Turkish Republic between the years of 1923-1946. Forest is a crucial resource for both its economic products and indirectly social and political functions. Forestry policy has a considerable effect on using this resource. Governments of early republican era had political, social and economic targets through forestry policy. Forestry policy of this period can be summarised as encouraging people for national struggle, providing income for state budget by delegating forests and forming the republican bourgeoisie. Etatism policy was identified as a goal for forests since 1937 however it could be applied since 1945. The thesis contains an entry and three chapters. In chapter 1,“Forestry Activities in Ottoman Empire”is discussed. Chapter 2 includes the title of“Forestry Policy in Turkish Republic years of between 1923 and 1937”. In chapter 3,“Forestry Policy in Turkish Republic Between 1937 and 1946”is handled. Since statistical datas was recorded late, archieve resources, correspondences of Directorate of Forestry, newspapers, magazines and works published during their period are used as resource in this study. Besides other current works written in this field are utilized.