Yerel yönetimler ve kent güvenliği yönetimi sistemi
Local government and urban safety management system
- Tez No: 331095
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN ÖZEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
İnsanlık tarihi açısından önemli dönüm noktalarından birisi olan Sanayi devrimi sonrasında önemi giderek artan kentleşme süreci değişimi ifade etmektedir. Sanayileşmenin ilk dönemlerinde gerekli olan işgücü ihtiyacını karşılamak amacıyla teşvik edilen nüfus hareketleri köylerden kentlere doğru göçün yaşanmasına ve kentlerde nüfus yoğunluğunun artmasına neden olmuştur.Yaşanan hızlı ve sağlıksız kentleşme sonucunda, insanlar kente uyum sağlama konusunda sorunlar yaşamışlardır. Ayrıca kentleşme ile ortaya çıkan, fiziki ve maddi köklü değişim ve değişiklikler mevcut ilişkiler düzenini sarsmakta ve bu durum bireyleri kent hayatı içerisinde yer alan hukuki kural ve normlara aykırı davranışlarda bulunmasına neden olmaktadır. Bireyi hukuk dışı olaylara iten bu süreç kent hayatı açısından huzursuzlukların kaynağı olan suç ve suçluluk durumlarının çıkmasına zemin hazırlamaktadır.Büyük kentlerde yaşanan hızlı ve çarpık kentleşme süreci suçun giderek artmasına sebep olmuştur. Günümüzde suç olaylarının azaltılması ve kent güvenliğinin sağlanmasında bilgi teknolojilerinden faydalanılmaktadır. Hazırladığımız bu tez çalışmamızda kent güvenliğinin sağlanmasında bilgi teknolojilerinin kullanımının bir örneği olarak Bursa ilinde uygulamaya geçen Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE) Projesinin incelenmiştir.Bu çalışmada, kentleşme konusunun yanı sıra kentleşmeyle birlikte ortaya çıkan suç ve suçluluk kavramları incelenmiş. Suç olaylarının azaltılması çerçevesinde Emniyet Teşkilatı'nın teknolojideki hızlı gelişme ve değişime uyum sağlayarak ortaya koyduğu Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri (KGYS) veya bilinen adıyla MOBESE Projesi'nin ekonomik kaynakları, etkinliği, maliyeti, bileşenleri ve sağladığı getirileri incelenmiştir. Konularıyla ilgili olarak yayımlanmış önemli kitap, makale, rapor, sempozyum, konferans bildirileri taranmış ve elde edilen verilerle konu aktarılmaya çalışılmıştır.Anahtar KelimelerYerel Yönetimler, Göç, Kentleşme, Suç ve Suçluluk, MOBESE Projesi
Özet (Çeviri)
Industrial Revolution which is one of the important turning points in the history of mankind refers to the growing importance of change in the process of urbanization. The movements of population which were stimulated in order to provide the needs of labour in the early period of industrialization have led to migration from villages to cities and increased population density in urban areas.As a result of the rapid and unplanned urbanization, people have experienced problems in adapting to the cities. In addition, the physical and material changes and variations caused by urbanization jar the layout of the existing relations and this case coerce individuals act contrary to the legal rules and norms in urban life. This process leading individuals to unlawful events precipitates the state of crime and delinquency which is a source of unrest in the city life.In big cities, the rapid and unplanned urbanization process has led to an increase in crime. Today, it has been taken advantage of technology to reduce the occurrence of crime and to provide the urban security. It has been searched in this study of thesis the MOBESE (The Mobile Electronic System Integration) project which got passed application in the province, Bursa as an example of using information technology in providing the urban security.In this study, both the issue of urbanization and the concepts of crime and delinquency in emerging urbanization were examined. It has been searched within the framework of the events of the crime reduction that the economic resources, the effectiveness, the cost, the components and the profits of the Urban Security Management Systems (KGYS) or known as the MOBESE project which was introduced by the Police adapting to the rapid development and changes in technology. On the subject of the project the important published books, articles, reports, symposiums, conference papers were scanned and tried to explain by the help of the obtained data.Key Words Local Government, Migration, Urbanization, Crime and Delinquency, the MOBESE Project