Sosyo-ideolojik ve sembolik yönüyle Türkiye'de örgün din eğitimi: İmam-hatip liseleri örneği
Socio-ideologic and symbolic view of organized religious education in Turkey, example of imam-hatip schools
  1. Tez No: 204396
  2. Yazar: FARUK ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ MERMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sosyoloji Anabilim DalıKurumlar Sosyolojisi Bilim DalıSosyo-İdeolojik ve Sembolik Yönüyle Türkiye'de Örgün Din Eğitimi :İmam-Hatip Liseleri ÖrneğiFaruk Özcan(Yüksek Lisans)Bu çalışmada İmam Hatip Lisesinin günümüzde bir sorun olmasının sosyo-ideolojikve sembolik temelleri ve İHL konusunda kalıcı bir çözüm için gerçekçi hareket noktalarınıntespit edilmesi amaçlanmaktadır.Bu okullarla ilgili bugüne kadar yapılan bir çok çalışmada konunun adı yanlış birşekilde ?İHL sorunu? olarak ortaya konulmaktadır. Ancak ülkemizde bu şekilde basit bir?İHL sorunu? yoktur. Türkiye'de din eğitiminin hem din görevlilerinin yetiştirilmesi hem dehalkımızın bir kesiminin din öğretimi taleplerini tatmin ederken halkımızın bir diğerkesiminin bu konuyla ilgili makul endişelerini de gözetecek şekilde karşılayabilme sorunuvardır. İHL de bu sorunun sadece bir parçasıdır. Bu noktanın İHL konusunun hak ettiğigenişlikte tartışılmasına olanak sağlayabileceği düşünülmektedir.Bu çalışmada İHL'nin ?fakir öğrencilere okuma olanağı sağladığı? iddiasının abartılıolduğu ancak İHL'nin ?kız öğrencilere okuma olanağı sağladığı? iddiasının doğru olabileceğisaptanmıştır. Ayrıca İHL'nin isteğe bağlı din öğretiminin alınabileceği bir eğitim kurumuolarak görülmesi nedeniyle teknik olarak kapasitesini aştığı görülmüştür. Bu bulgulardan yolaçıkarak bir çözüm için gerçekçi hareket noktalarının (ortaöğrenimdeki) ?türban/başörtüsü?sorunu ile ?isteğe bağlı din öğretimi? konularında İHL dışında alternatiflerin yaratılmasıolarak görülmüştür.Danışman: Yard. Doç. Dr. Bedri Mermutlu Sayfa Sayısı:
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSocio-Ideologic And Symbolic View Of Organized Religious Education In Turkey ,Example Of Imam-Hatip SchoolsIn this study it is aimed to determine socio-ideological, and symbolic bases of Imam-Hatip Schools? being a contemporary problem and to determine realistic starting points for apermanent solution for Imam Hatip Schools issue.At lots of studies about these schools the issue was misnamed ?the problem of Imam-Hatip schools?. But in our country there is not a simple Imam-Hatip Schools problem. Theproblem is with the religious-education in Turkey, providing training imams-preachers andeffectively dealing with some public demand for religious education as well as effectivelydealing with the other public demand for reasonable concerns about this issue. And ImamHatip Schools are only a part of this problem. It is thought that this point of view can make itpossible to discuss the Imam-Hatip Schools issue as wide as it deserts.In this study it is determined that the claim of Imam-Hatip Schools enabling poorstudents to educate is exaggerated but the claim of Imam-Hatip Schools enabling girl studentsto educate can be true. And it is also seen that as an optional religious-education instution,Imam-Hatip Schools exceeded their capasity technically. Using these indications it isdetermined that realistic starting points are ?turban/scarf problem? (at secondary education)and creating alternatives for ?optional religious-education? except Imam-Hatip Schools.Keywords : İmam Hatip Schools, Religious Education, Ideology, Symbol.IV