20. yüzyılda fotoğraf resim sanatı ilişkisi
The relationship between photography and painting in the twentieth century
- Tez No: 204449
- Danışmanlar: PROF. NEDRET SEKBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ITezi Hazırlayan : NehirÇET NTezin Türü ve Tarihi :Yüksek Lisans Tezi-Haziran 2006Anahtar Kelimeler : Kübizim, Kavramsal Sanat, Foto realismTez Başlığı :20.Yüzyılda Fotoğraf-Resim Sanatı lişkisiÖZETResim sanatının fotoğrafla ilişkisi, Camera Obscura ile başlar. Ressamlar,görüntüleri en doğru biçimde aktarabilmek için bir araca ihtiyaç duydular ve CameraObscura doğdu. Leonardo Da Vinci'nin Camera Obscurası, ilk fotoğraf çekenNiepce'nin öncüsüydü; böylece günümüze kadar gelen fotografik görüntünün temeliatılmış oldu.Fotoğraf makinesinin icadından 20. yüzyıla kadar devam eden süreçte fotoğraf,sanat olarak görülmüyordu. Sanat olarak ele alınması 20. yy itibariyle gerçekleşmiştir.Görüntü kimyasal olarak kaydedilmeye başladıktan sonra resim farklı bir kimlikkazanmaya başladı. Fotoğrafın soft-focus özelliğinden etkilenen resim sanatıempresyonizmi, resmin estetik kurallarından etkilenen fotoğraf da pictorializmi doğurdu.1900'lü yılların başında modernizmle birlikte bir sürü akım kendini göstermeyebaşladı. Fütürizm fotoğrafın hareket etkisinden yola çıkarken, Dada fotoğraflardanyaptığı kolâjla fotomontajı ortaya çıkardı. Kübizm, izleyiciye iki boyutlu bir yüzeyüzerinde nesnenin, farklı açılardan görüntülerini aynı tuvalde kullanarak, çevresindedolaşmamızı sağladı. Yüzyılın ortalarlında Pop Art'la birlikte fotoğraf, resme tamamengirdi. Bu fotoğraf sanatı yer yer kolâjlarda kullanıldı yer yer de konu bakımından PopArt'a fikir verdi. mdi , Foto realizmle birlikte fotoğraf resme tamamen girmiş oldu.Kavramsal sanat, doğuşuyla birlikte disiplinler arası sanatın sınırlarını ortadankaldırdı. Bu tavır arazi sanatını, enstelasyonu ve bir dizi sanat akımını da beraberindegetirdi. Ve doğrudan ya da dolaylı olarak, fotoğraf sanatı, diğer sanat akımları arasındakiyerini almış oldu, . Bu; postmodernizmin net bir duruşuydu. Böylece; eski ve yeninin içIIiçe girmesi, bilgisayar teknolojisinin desteği, fotoğraf sanatına, çığır açıcı bir boyutkazandırdı.
Özet (Çeviri)
ISUMMARYThe connection between the art of painting and the photography begins withCamera Obscura. When the artists needed a tool in order to transfer the visionsaccurately, Camera Obscura was formed. Da Vinci?s Camera Obscura leaded the firstphoto-taking machine, Niepce. So Camera Obcura is known the basis of thephotographic vision.Until 20th century photography were not being considered as an art. By the timethe vision could be saved chemically, painting had started to change. The art hasinspired from the soft-focus attribution of photography and it has created impressionism,while the photography inspired from the paintings aesthetic attribution and createdpicturialism. Due to the modernism in beginning of the 20th century, many artistictrends started to arise. While the Futurism is inspired from the movement aspect ofphotography, Dada has crated photomontage by the collage he created with photographs.Cubism, by displaying the different angels of an objects on a two dimensionalsurface, has created the opportunity for the audience to turn around the object. In themid-twentieth century photography started to play a major role in the art of painting withthe Pop Art trend. The art of photography was occasionally used in creating collages,and sometimes it has inspired Pop Art in creating ideas. Finally, with realismphotography was completely implemented into painting.With the birth of Conceptual art, the borders between disciplines were removed.This attitude has brought about land art, instelation and some other art trends, in the endthe photography, directly or indirectly, has gained its own place in art trends. That wasthe clear attitude of Postmodernism. Consequently, integration of the new and the oldinto one, and the co-operation of computer technology, has created a revolutionarydimension.