İhracata yönelik vergi teşvikleri ve Türkiye uygulaması
Export tax incentives and application in Turkey
  1. Tez No: 204454
  2. Yazar: YEŞİM HOROZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REYHAN LEBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZETYazar : Yeşim HOROZÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı : Maliye Anabilim DalıBilim Dalı : Maliye Bilim DalıTezin Niteliği : Yüksek Lisans TeziSayfa Sayısı : XIII+183Mezuniyet Tarihi : …. /…. / 2006Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Reyhan LEBAHRACATA YÖNEL K VERG TEŞV KLERveTÜRK YE UYGULAMASITeşvik, devlet tarafından çeşitli amaçlarla özel ve/veya kamu teşebbüslerine birkarşılık mukabilinde veya karşılıksız olarak yapılan aynû veya nakdû yardımlardır. Ülkelerteşvik politikalarına birçok nedenle başvurabilmektedir. Bunlardan biri de ihracatınarttırılmasıdır. Teorik olarak ihracatın gelişmesi ekonomik kalkınma üzerinde olumlu etkileryaratarak gelişmeyi uyarır ve milli gelir seviyesini yükseltir. Bu amaca ulaşabilmek içinbaşvurulan ihracat teşvik politikası araçlarından biri de vergi teşvikleridir. hracata yönelikvergi teşvikleri muafiyet, istisna, indirim, düşük vergi oranı ve vergi ertelemeleri şeklindeortaya çıkabilmektedir. Türkiye'de 1980 sonrası ihracata dayalı sanayileşme modelinegeçilmesi ile birlikte ihracat teşvikleri özellikle nakdi teşvikler şeklinde uygulanmıştır. AncakDTÖ' nün dış ticaret politikaları ve ihracat teşvik mekanizmalarında radikal değişiklikleryapması ile birlikte DTÖ üyesi olan Türkiye'nin ihracat teşvik politikalarının uluslararasıtaahhütlerimize uygun olarak düzenlenmesi gerekmiştir. Böylece Türkiye'de ihracata yönelikolarak, özellikle bölgesel teşvikler ve vergisel teşvikler önem kazanmıştır. Türk vergimevzuatında yer alan ve güncel olarak uygulanmakta olan ihracata yönelik başlıca vergiteşvikleri; dahilde işleme rejimi, vergi, resim, harç istisnası, ihracatta götürü gideruygulaması, KDV istisnası ve tecil terkin uygulaması ve ÖTV istisnası'dır. Her müdahaledeolduğu gibi teşvikler konusunda da, elde edilen faydalar ile katlanılan maliyet arasındaki fark,müdahalelerin haklılığını ya da haksızlığını oluşturmaktadır. Vergi teşvik uygulamalarının dasürdürülmesini savunabilmek için, amaçların gerçekleştiğinin toplum gözünde kabul edilmesigerekir. Mevcut teşviklere yönelik en büyük eleştiriler de bu noktada yoğunlaşmakta veteşviklerin amacından uzaklaştığı düşünülmektedir. Bu nedenle genel vergi reformuna paralelolarak, diğer teşviklerle birlikte ihracata yönelik vergi teşviklerinin tekrar ele alınmasıgerekmektedir.Anahtar Sözcükler1. Teşvik 4. Vergi stisnası2. hracat Teşvikleri3. Vergi Teşvikleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACTYazar : Yeşim HOROZÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı : Maliye Anabilim DalıBilim Dalı : Maliye Bilim DalıTezin Niteliği : Yüksek Lisans TeziSayfa Sayısı : XIII+183Mezuniyet Tarihi : …. /…. / 2006Tez Danışmanı : Yrd. Doç Dr. Reyhan LEBAABSTRACTEXPORT TAX INCENTIVES AND APPLICATION IN TURKEYIncentive is a kind of aid in kind and aid in cash help that made in replay to any actionor complimentary to public or privet foundations for various aims from the government. Oneof these aims is to increase exportation. In theoretical, the development of exportation warnsthe development and increase the national revenue level by creating positive effects oneconomic progress. One of the applications of exportation incentive policy means is taxincentive to reach this aim. Directed to exportation incentive can appear in form ofexemption, exception, low tax rate and tax holiday. Passing along industrialization model ofleaning against exportation after 1980, exportation incentive have applied in form of aid incash help. But after WTO have made radical changing on exportation incentive andexportation policies, Turkey which is member of WTO, should have changed exportationincentive policy according to these international agreements. Thus in our country especiallyregional incentive and tax incentive have been important. The tax incentives that be inTurkish as tax regulations and be applied actual are; inward processing regime, exemptionfrom tax, duties and charges, exemption from valued added tax, exemption from expenseduty, tax exemptions on free zones.As every interference also about incentive, the difference between getting advantagesand bearing cost constitute rightfulness and unfairness of the interference. To defend tocontinue of tax incentive applications, the aims have been materialized and are accepted bycommunity. Criticisms about existing incentive become dense in this point and it have beenthought that incentive not been reach the aim. Because of that along general tax reform, theexportation tax incentive have to be take up again .Key Words1. Incentive 4. Exemption From Tax2. Export Incentive3. Tax Incentive