Türk Hukukunda kaydi sistem
Dematerailization of securities
- Tez No: 204455
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜÖZEL HUKUK ANA B L M DALITÜRK HUKUKUNDA KAYD S STEMÖZETSermaye piyasası araçlarının merkezi saklama yöntemi ile saklanması, sermayepiyasasının büyümesini, derinleşmesini ve uluslararası entegrasyonunu sağlayan en önemlihususlardan biridir. Merkezi saklamanın son aşamasında, sermaye piyasası araçlarınınhareketsizleştirilmesi ve evraksızlaştırılması oldukça önemlidir. Kaydileştirme ile sermayepiyasası araçlarının çalınma, kaybolma, yıpranma ve sahtecilik riskleri ortadan kalkarken,senet basmanın yarattığı yüksek maliyetlerden de tasarruf sağlanmaktadır. Ayrıca, sermayepiyasası araçlarının kaydi devirlerinin mümkün olması, sermaye piyasasında işlem hacminiyükseltip, piyasaların derinliğini artırmakta ve uluslararası işlem kolaylığı da sağlamaktadır.Ülkemizde kaydileştirme, 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nda 1999 yılında4487 sayılı Kanun'la yapılan değişiklikle mevzuatımıza girmiştir. Sermaye PiyasasıKanunu'nun 10/A maddesi hükmüne göre, sermaye piyasası araçları ve bunlara ilişkin haklar,özel hukuk tüzel kişiliğini haiz bir Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından kayden izlenir.Kayıtlar, Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından, bilgisayar ortamında ihraççılar, aracı kuruluşlarve hak sahipleri itibariyle tutulur. Kayden izlenen sermaye piyasası araçları üzerindekihakların üçüncü kişilere karşı ileri sürülebilmesinde, Merkezi Kayıt Kuruluşuna yapılanbildirim tarihi esas alınır. Merkezi Kayıt Kuruluşu'nun kuruluş, faaliyet, çalışma ve denetimesaslarını belirleyen Yönetmelik Bakanlar Kurulu tarafından 2001 yılında çıkarılmıştır.Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu'nun, sermaye piyasası araçlarının kayıtlarının nasıltutulacağına ve kayıtların tutulmasında yapılacak işlemlere ilişkin usul ve esasları düzenleyentebliği 2002 yılında yayınlanmıştır. Kasım 2005'de MKB'de işlem gören hisse senetleri,Mart 2006'da yatırım fonu katılma belgeleri kaydileştirilmiştir.brahim HaselçinTezi Hazırlayan :Prof. Dr. Mehmet BahtiyarTez Danışmanı :Tez Kabul Tar ve No: 12/07/2006- 2006/13Jüri Üyeleri : Prof.Dr.Mehmet BahtiyarYard. Doç. Dr. Herdem BelenYard. Doç. Dr. Fatma Özcan
Özet (Çeviri)
KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜÖZEL HUKUK ANA B L M DALIDEMATERAILIZATION OF SECUR T ESABSTRACTThe central deposited system of capital market instruments is one of the mostimportant matter to get developing, deepening and internationally integration of capitalmarkets. It?s rather important, the dematerialization and immobilizing of capital marketinstruments at the latest stage of the central depository system. With the dematerialization,stolen, lost, destroyed and forgery risks of the capital market instruments are removed andsaved the high costs of the printing capital market instruments. Because of transferring on therecord of the capital markets instruments, trading volumes grow, the deepening of marketsincrease and trades between countries become easier.In Turkey, the dematerialization has gone into effect at 1999 with Law No: 4487which had amended Capital Market Law No: 2499. According to Article 10/A of CapitalMarket Law, records on capital market instruments and rights related to them shall be keptbook entry by the Central Registry which is a legal entity under private law. The CentralRegistry shall keep the records in electronic format with respect to issuers, intermediaryinstitutions and owners of rights. The date of notification to the Central Registry will be takenas reference in claiming against third parties the rights on the dematerialized capital marketinstruments. The determining regulation of the establishment, operation, working andsupervision principles of the Central Registry was promulgated by the Counsil of Ministers at2001. The Communique concerning dematerialization of Capital Markets Board of Turkeythat was issued at 2002 is about how to record the capital market instruments their procedureand principles for related operations. The stocks which are traded at The stanbul StockExchange are dematerializated in November 2005 and participation certificates of mutualfunds are dematerialized in March 2006.brahim HaselçinTezi Hazırlayan :Prof. Dr. Mehmet BahtiyarTez Danışmanı :Tez Kabul Tar ve No: 12/07/2006- 2006/13Jüri Üyeleri : Prof.Dr.Mehmet BahtiyarYard. Doç. Dr. Herdem BelenYard. Doç. Dr. Fatma Özcan