Turizm tanıtımında sinemanın rolü
The role of cinema in presentation of tourism
  1. Tez No: 204487
  2. Yazar: PINAR YANMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Turizm, Radio and Television, Tourism
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜİLETİŞİM BİLİMLERİ ANABİLİMDALITURİZM TANITIMINDA SİNEMANIN ROLÜÖZETBu araştırmayla amaçlanan, turizm tanıtımında diğer tanıtım araçlarına göre dahaucuza mal olan ve tanıtımın daha etkili yapıldığı sinemanın, turizm amaçlı kullanımınınincelenmesidir.Bu tezde ayrıca sinema aracılığıyla turistlerin gidecekleri yere karar vermelerisürecinde belirleyici etkisi olan ülke imajlarının oluşturulmasının ve kalabalık çekimekibinden dolayı - yanı sıra çekimi takip eden basın mensupları ve sinema tutkunları-sinemaların çekim aşamasındayken bile turizm hareketliliği yaratmasının üzerinde dedurulmuştur. Film çekimini konaklama-yeme-içme ve ulaştırma gibi turizmfaaliyetleriyle birleştirerek organize bir şekilde yapan Amerikan Sineması/Hollywood ilebireysel girişimler sayılmazsa hiçbir ortaklığın kurulamadığı Türk Sinemasıkarşılaştırılarak, bu araştırma da turizm-sinema ilişkisi daha iyi bir biçimde açıklanmayaçalışılmıştır. Bu doğrultu da araştırmanın objesi olarak Geceyarısı Ekspresi, Truva,Otobüs ve Gelibolu Belgesel filmleri göstergebilimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir.Araştırmanın varsayımları, sinemaların gösterime girmelerinin ardından filminçekiminin yapıldığı veya konunun geçtiği yöreye turist akışının artacağı veya azalacağıüzerinedir. Araştırmanın sonunda filmlerin göstergebilimsel analizlerinin sonundakibulgular da varsayımları doğrular niteliktedir.Tezi Hazırlayan : Pınar YANMAZTez Danışmanı : Füsun ALVERTez Kabul Tarih ve No: 14/06/2006-2006/11Jüri Üyeleri : Gözde YILMAZ , Betül PAZARBAŞI
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜİLETİŞİM BİLİMLERİ ANABİLİMDALITHE ROLE OF CINEMA IN PRESENTATION OF TOURISMABSTRACTThe aim of this research is to examine the usage of cinema for tourism orientedobjectives which costs less than the other presentation means and let more effectiveintroduction in tourism presentation.Besides, with this thesis, it is pointed that the formation of the country images thathas a characteristic impact through the process in which tourists decide where to visit andthe formation of touristic activation because of the crowded shot team -and also thepassionate lover of cinema and the journalists who follow the take- even in the take stage.This study is aiming to explain the relationship in between tourism and cinema bycomparing the American Cinema/Holywood, which perform the take by combining it withthe facilities like accommodation, eating, drinking in an organized style, with the TurkishCinema which could not be considered in any kind of association unless considering theindividual attempts. According to that standpoint the films like ?Midnight Express?,?Troy?, ?Bus? and ?Gallipoli Documentary Movie? are investigated by semiologyanalysis methods.The hypothesis of the reseach are about the the rising tourist visits to the placewhere the takes of the film fulfilled and the story realized just after the projection started.The findings of the semiology analysis confirmed the assumptions at the end of theinvestigation.Tezi Hazırlayan : Pınar YANMAZTez Danışmanı : Füsun ALVERTez Kabul Tarih ve No: 14/06/2006-2006/11Jüri Üyeleri : Gözde YILMAZ , Betül PAZARBAŞI