Avrupa ülkelerindeki Türk kökenli milletvekillerinin siyasal kimlik ve elit oluşumu : Almanya örneği
The formation of political elite and identity of mp with origin of Turk in European countries : A sample of Germany
  1. Tez No: 204488
  2. Yazar: ZÜBEYDA YARMA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜULUSLARARASI L ŞK LER ANAB L MDALIAVRUPA ÜLKELER NDEK TÜRK KÖKENL M LLETVEK LLER N N S YASALK ML K VE EL T OLUŞUMU : ALMANYA ÖRNEĞÖZETBu tezde amaç, Alman-Türk Milletvekilleri ve Türklerin siyasal elit ve kimliklerininoluşumunu analiz etmek, Türkiye'ye ve yaşadıkları ülkeye yaklaşımlarını incelemek;sosyal, ekonomi, siyaset, din, etnisite, gelenek, ekonomi, siyaset kimlik, gelecek veTürkiye olguları arasında nasıl konumlandıklarını anlamaktı.Çalışma dört ana başlıkta incelendi. Siyasal elit ve kimlik teorisi, Alman-Türk kimliğiekseninde Türk milletvekillerinin aidiyet sorunu, Alman Türklerin siyasallaşması, Almansiyasi yaşamında Alman-Türk milletvekilleri.Özetle, Türkiye'den Almanya'ya göç eden Türkler 45 yıldan bu yana misafir işçistatüsünden, göçmen işçi statüsüne; göçmen konumundan, etnik azınlık konumunageçmiş bulunmaktadır. Almanya'da geçici bir süre kalmayı planlayan işçilerin çoğusonunda kalıcı olarak Almanya'ya yerleşmişlerdir.Yerleşikliğin bir sonucu olarak giderek Alman toplumuna adapte olmayabaşlamışlardır. kinci ve üçüncü kuşak eğitim ve mesleki beceri kazanmaları ile beraberAlman toplumu içinde giderek daha çok iş buluyorlar. Kendi işlerini kuruyorlar, sanatçı,gazeteci vb. oluyorlar. Bu şekilde ikinci kuşak göçmenlerin, hem başarıları ve sosyalstatüleri artmaktadır.Türkler ikinci kuşağın öncülüğünde giderek siyasal yaşamda kendilerine bir yeredinmeye başlamışlardır. Özellikle ikinci kuşağın oluşturduğu başarılı kimseler her ikikültürün bir sentezini yaparak asimile olmadan o topluma entegre olmanın yollarınıaramakta ve Türk toplumun haklarını savunmaya çalışmaktadırlar. Bu grubun bazıları daAlman Parlamentosu ve AB Parlamentosu milletvekili olmuşlardır. Bu kesim hem deAlmanya ve Türkiye'ye yönelik aidiyet duyguları geliştirmişlerdir. Onlar Almanya'dakiekonomik, sosyal ve siyasi çevrenin bir parçası olmuşlardır. çinden geldiği toplumu veyaşadığı sosyal çevreyi harmanlayarak ?Alman-Türk diye yeni bir kimlik oluşturmuşlardır.Yani onlar artık Alman-Türk Milletvekilleridir.Sonuçta, Alman-Türk milletvekilleri ve içinde bulunduğu II. Kuşağın hala siyasal elitve kimlik oluşturma sürecinde oldukları değerlendirildi.Onlar sadece Türkiye, Almanya ve AB arasında bir köprü oluşturmada temel bir roloynamıyorlar, aynı zamanda Almanya'daki iki toplum ve kuşaklar arasındaki ilişkilerin degelişmesine yardımcı oluyorlar. Hem uyum bakımından hem de imaj yönünden bir örnekoluşturuyorlar.Tezi Hazırlayan: Zübeyda YARMATez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Bekir GÜNAYTez Kabul Tarih ve No: 26.07.2006 ve 2006/14Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Hasret ÇOMAKYrd. Doç. Dr. rfan Kaya ÜLGERYrd. Doç. Dr. Bekir GÜNAY
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜULUSLARARASI L ŞK LER ANAB L MDALITHE FORMAT ON OF POL T CAL EL TE AND DENT TY OF MP W TH OR G N OFTURK N EUROPEAN COUNTR ES : A SAMPLE OF GERMANYABSTRACTIn this thesis the aim is to analyse political elite and identity of MP of Germany withorigin of Turk, to explore their approach to Turkey and Germany, and to understand theirstance on religion, social, economical, ethnic, tradition, identity, future and Turkey.The thesis is examined in four main topics : the theories of political elite andidentity, in German-Turk identity the problem of MPs where they belong to, be politicizedGermany-Turks, the MPs of German-Turk in political life of Germany.The whole of study is summarized in those ways: Turkish migrates to Germanyhave transformed their situations from guest workers to immigrant workers and fromimmigrant workers to an ethnic minority in a span of 45 years. Many of workers planningto stay temporarily in Germany settled permanently in Germany at the end.As a result of settlement, they started to adapt Germany society. The secondgeneration and third generation are increasingly seeking jobs requiring higher leveleducation and training. Moreover they have established their own business, become anartist, journalist or etc. in these ways, the second generation migrants are getting andgetting success in raising their social statusThe Turks also have started to take part in the political life to be leader of secondgeneration. By synchronizing, some immigrants being second generation have beenconsidering integration strategies without assimilation and have endeavored to defend theright of Turkish society. Same of this group became a member of Germany and EUParliamentThese people have been improving a sense of belonging to Germany and Turkey.They have become a part of social, economical and political environment in Germany.They have synchronized the Turkish society that they left with the social environment inGermany where they live and developed into a new identity as ?German-Turk?. In otherwords, they are now MPs of Germen-Turk.In conclusion, It has been evaluated that the Germen-Turks MPS and the secondgeneration whom they are also a part of are in the process of formation political and elite.Not only play a major role in creating a bridge between Turkey, Germany and EU,they also contribute to development of relations between two societies in Germany andgeneration of Turks. They have been forming an example both integration and new imageof Turk.Tezi Hazırlayan: Zübeyda YARMATez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Bekir GÜNAYTez Kabul Tarih ve No: 26.07.2006 ve 2006/14Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Hasret ÇOMAKYrd. Doç. Dr. rfan Kaya ÜLGERYrd. Doç. Dr. Bekir GÜNAY