Türkiye'de sivil toplum-sosyal politika ilişkileri
Relations between civil society-social policy in Turkey
- Tez No: 204489
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDÜLKADİR ŞENKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Küreselleşme sürecinde sivil toplum kavramı ve sivil toplum kuruluşları, geçmiştekinekıyasla yeni özellikler kazanmış ve pek çok toplumsal konuya etki eder duruma gelmiştir.Bunların başında da sosyal politika kavramı ve uygulamaları gelmektedir. Bu tez,küreselleşme sürecinde sivil toplum kavramının, sosyal politika kavramı ile karşılıklıetkileşimini, Dünya ve Türkiye ölçeğinde incelemeyi amaç edinmiştir.Bu tezde, sivil toplum kuruluşlarının ulusal ve uluslararası rolleri, ulusal veuluslararası sivil toplum kuruluşlarının karşılıklı etkileşimler ve devlet kurumu ile siviltoplum arasında neoliberal süreçteki etkileşimler incelenmiştir.Tez, küreselleşme sürecinde sosyal politika kavramı ve uygulamalarındaki değişimnedeniyle ortaya çıkan boşlukta, sivil toplum kuruluşlarının yeni fonksiyonları üzerineodaklanmış ve bu alanda ulusal ve uluslararası düzeylerde ortaya çıkan ihtiyacın sivil toplumkuruluşları tarafından karşılanabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the process of globalisation, the concept of civil society and the civil societyorganisations have gained neew properties and have started to affect most of social subjects.The concept of social policy and social policy practices become first of all these. This thesis,in the process of globalisation, aims to examine interaction between the concept of civilsociety and the concept of social policy.In this thesis, national and international roles of the civil society organisations, theinteraction of national and international civil society organisations and in the neoliberalprocess, the interaction between the state and the civil society has been examined.The thesis, in the process of globalisation, in the blank which was caused by thechanges of civil society concept and practices, is focused on new functions of civil societyorganisations and the coverability of the necessity which appears in this field at national andinternational levels by civil society organisations was researched.