Enlargement negotiation between Poland and the European Union on the chapter of agriculture
Avrupa Birliği ve Polonya arasındaki genişleme ve müzakereleri: Tarım bölümü
- Tez No: 204510
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ÇUHADAR GÜRKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Avrupa Birliği yakın bir tarihte uzun vezorlu bir müzakere süreci sonrasında 10 yeni ülkeyi dahabünyesine kattı. Bu 10 ülke arasında Polanya gerek ölçeğive coğrafi konumu gerekse yüksek nüfusu nedeniyle enönemli aday ülkelerdendir. Ayrıca Polonya'nın sorunluendüstri yapısı ve büyük tarım sektörü de sürecin öneminivurgulamıştır. Tarımın Polonya ve Avrupa Birliğiarasında ne önemli konulardan biri olmasının tek sebebiPolonya'nın büyük ve verimsiz tarım sektörü değil aynızamanda AB'nin kendi içinde ortak tarım politikası ileyaşadığı sorunları olmuştur. Tez, AB ve Polonyaarasındaki müzakerelere konu olan AB mezvuatının tarımkonusuna odaklanmıştır.Genişleme müzakeleri, aday ülkelerin AB mevzuatına uyumunu sağlamak için yapılanmüzakerelerdir.Tez Polonya ve AB arasındaki tarım müzakerelerini,içlerinde bulundukları bağlam ve altyapı hakkında daaçıklamalarda bulunarak analiz etmektedir. AB tarafındansunulan mevzuatın ilgili maddelerine ilişkin müzakerekonuları Polonya tarafından saptanmış ve bu konularbirincil kaynakların yardımıyla irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
European Union (EU) recently went through a longand complex process of enlargement and welcomed 10more new states. Among the 10 new comers, Poland is acrucial accession country due to its size, geographicalposition, and large population. Poland has a problematicindustrial restructuring and a large agricultural sector.Agriculture is considered as one of the most complicatedissues between Poland and the EU not only due to thelarge and inefficient agricultural sector in Poland, but alsodue to the internal problems EU is facing with its policieson agriculture. This thesis will focus on the negotiationsbetween the EU and Poland on the chapter of agriculture,which is one of the 31 chapters of the acquiscommunataire.Enlargement negotiations are the negotiations on thecompliance of the candidate states with the acquiscommunataire; the legislation of the EuropeanCommunity.The thesis aims to analyse the negotiation processbetween EU and Poland on the chapter of agriculture,providing an insight into the context and background ofthe negotiations. Each negotiation issue stated by Polandas a response to the acquis presented by the EU has beendiscussed thouroughly based on primary resources fromthe EU and Poland.