İlişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar ve evlilikte problem çözme becerilerinin evlilik doyumu ile ilişkisi
The relationship of interpersonal cognitive distortions and marital problem solving skills with marital satisfaction
- Tez No: 204580
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEHER SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, evlilik doyumunun yordayıcılarının neler olduğunu belirlemekamacıyla yapılmıştır. Yordanan değişken evlilik doyumu, yordayıcı değişkenler isecinsiyet, yaş gibi demografik değişkenler, ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalardanyakınlıktan kaçınma , gerçekçi olmayan ilişki beklentisi ve zihin okumaya ilişkinbilişsel çarpıtmalar ve evlilikte problem çözme becerileridir.Araştırmaya, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan evli bireyler ve evhanımları gönüllü olarak katılmışlardır. Araştırmaya katılan bireylerin katılımesnasında eşleri ile beraber yaşıyor olmaları kriter olarak alınmıştır. Katılımcı grubuntamamı 305 kişidir. 151'i kadın,154'ü erkektir. Grubun yaş ortalaması 34,7 evliliksüresi ortalaması ise 10,6'dır.Araştırma grubundaki bireylerin evlilik doyumlarını belirlemek amacıyla EvlilikYaşam Ölçeği, kişiler arası ilişkilerinde sahip oldukları bilişsel çarpıtmalarıbelirlemek amacıyla, İlişkilerle İlgili Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği ve evliliktekarşılaşılan sorunları çözme becerilerini belirlemek amacıyla da Evlilikte ProblemÇözme Ölçeği kullanılmıştır.Verilerin analizinde SPSS 12.0 paket programından yararlanılmıştır.hiyerarşik regresyon analizi kullanılarak yapılan istatistiksel analizler sonucunda,araştırma kapsamında alınan değişkenlerden, evlilikte problem çözme becerilerininevlilik doyumunu birinci sırada, gerçekçi olmayan ilişki beklentilerine ilişkin bilişselçarpıtmaların ise ikinci sırada yordadığı, incelenen diğer değişkenlerden demografikdeğişkenler (yaş ve cinsiyet), yakınlıktan kaçınma ve zihin okumanın ise evlilikdoyumunu yordamada bir katkısının olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
That research was conducted to determine the predicators of maritalsatisfaction. The predicated variable is marital satisfaction and the predicatingvariables are demographic variables such as sex and age, cognitive distortions(interpersonal rejection, unrealistic relationship expectations and mind reading) withmarital problem solving skills.Volunteers from different government offices and housewives attended theresearch. Being married and living with their spouses were the first criterion to be avolunteer. A total of 305 attended. 151 of them are females and the rest, 154, aremales. The mean age of the group is 34,7, and the mean marriage duration is 10,6years.Marriage Life Scale and Interpersonal Cognitive Distortions Scale have beenused to determine Marital Satisfaction and Cognitive Distortions of individuals.Problem-solving abilities of inviduals have been measured by Marital ProblemSolving Scale.SPSS 12.0 package software was used to analyse data. The results ofHierarchical Regression Anallyses revealed that the Marital Satisfaction is affectedby problem-solving ability in the first place, and by Unrealistic RelationshipExpectation in the second place. Demographic variables (age and sex),interpersonal rejection and mind reading have no significant effect on maritalsatisfaction.