Majör depresif bozukluğa sahip hastaların ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalarının ve bağlanma stillerinin evlilik uyumuna etkisi
The effect of interpersonal cognitive distortions and attachment styles of patients with major depressive disorder to marital adjustment
- Tez No: 577407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖZBAŞ GENÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada Majör Depresif Bozukluğa (MDB) sahip hastaların ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalarının ve bağlanma stillerinin evlilik uyumuna etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki araştırma Gaziantep Nizip Devlet Hastanesi Psikiyatri Polikliniğine başvuran, MDB tanısı almış ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 100 evli hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler hastalara 'Kişisel Bilgi Formu' 'Beck Depresyon Envanteri (BDE)', 'İlişkilerle İlgili Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği (İBÇÖ)', 'Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE-II)' ve 'Evlilikte Uyumu Ölçeği (EUÖ)' uygulanarak toplanmıştır. Çalışmaya katılan hastaların BDE puan ortalamalarının 29,64±10,62 olduğu ve ölçek puanları bakımından cinsiyetler arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect on marital adjustment of interpersonel cognitive distortions and attachment styles of patients with major depressive disorder.This descriptive study was conducted with 100 married patients who were admitted to Gaziantep Nizip State Hospital Psychiatry Outpatient Clinic with the diagnosis of Major Depressive Disorder and volunteered to participate in this study. The datas were collected using ''Personal Information Form'',“ Beck Depression Inventory”,“Interpersonal Cognitive Distortions Scale”,“Inventory of Experiences in Close Relationship”,“Marital Adjustment Scale”. The relationships between the scales were tested with Spearman Correlation Coefficient. it was found that average Beck Depression Inventory score of the patients was 29,64±10,62 and there was no significant difference between the genders in terms of scale scores.