İlişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaların evlilik doyumunu yordama gücü
The prediction of cognitive distortion about relationships on the marital satisfaction
  1. Tez No: 454203
  2. Yazar: HÜSEYİN KERVANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAZİYE SENEM BAŞGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada, evli bireylerin sahip oldukları ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaları ile evlilik doyumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın evreni Gaziantep'te yaşayan evli bireylerdir. Örneklem Gaziantep'te bulunan bir özel üniversite, bir kamu hastanesi, bir özel anaokulu, bir fabrikada çalışan evli bireylere, ölçeklerin gönüllülük şartıyla uygulanmasıyla oluşturulmuştur. Araştırmaya 336 birey katılmıştır. Katılımcıların 170'i kadın, 166'sı erkektir. Ölçme araçları, demografik bilgiler formu, ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar ölçeği, evlilik yaşam ölçeğidir. Analizler sonucunda, evlilik doyumu ile bilişsel çarpıtmalar arasında negatif yönde bir korelasyon bulunmuştur. Yaş ile bilişsel çarpıtmalar arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Fakat yaş ile evlilik doyum arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon olduğu görülmüştür. Kadınların erkeklere kıyasla bilişsel çarpıtma düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Evlilik süresi ile bilişsel çarpıtmalar ve evlilik doyumu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Eğitim seviyesi ile bilişsel çarpıtmalar arasında negatif yönde bir ilişki varken, eğitim seviyesi ile evlilik doyumu arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, relation between distortion and marital satisfaction, which are related with relationship between marriage people, was searched. Study covers marriage people who live in Gaziantep. Sample was created via applying the scale based on voluntariness to marriage people who are in a private university in Gaziantep, a public hospital, a nursery school and private factory. 336 people joined the study. 170 participants are female and 166 participants are male. Evaluation devices are demographic information forms, distortion scale related with relations and marriage living scale. At the end of analyses, negative correlation is carried out between distortion and marital satisfaction. There is not any meaningful relation between age and distortion. However, positive correlation was observed between age and marital satisfaction. Distortion level of female is carried out high compared to males. Meaningful relation could not be found between marriage time, distortion and marital satisfaction. While there is a negative relation between education level and distortion but positive relation finds are carried out between education level and marital satisfaction.