Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı askeri liselerde, klinik denetim modeline göre gösterilmesi gereken ve bölüm başkanları tarafından gösterilen davranışlara ilişkin öğretmen görüşleri
  1. Tez No: 204602
  2. Yazar: SERDAR ÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZETKARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINA BAĞLI ASKERÎLİSELERDE, KLİNİK DENETİM MODELİNE GÖRE GÖSTERİLMESİGEREKEN VE BÖLÜM BAŞKANLARI TARAFINDAN GÖSTERİLENDAVRANIŞLARA İLİŞKİN ÖĞRETMEN GÖRÜŞLERİÜLGER, SerdarYüksek Lisans, Eğitim Bilimleri Anabilim DalıTez Danışmanı: Prof. Dr. İnayet AYDINŞubat, 2005, 101+xiiBu araştırmada K.K.K.lığına bağlı askerû liselerde, klinik denetimmodeline göre gösterilmesi gereken ve bölüm başkanları tarafından gösterilendavranışlara ilişkin öğretmen görüşlerinin neler olduğunun belirlenmesiamaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 220 öğretmen oluşturmaktadır.Bu evrenden örneklem olarak 140 öğretmen alınmıştır. Çalışma örnekleminioluşturan öğretmenlere araştırmacı tarafından geliştirilen ?Klinik DenetimAnketi? uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 10.0 programındaçözümlenmiştir. Bu araştırmada elde edilen önemli bulgular ise şöyledir:K.K.K.lığına bağlı askerû liselerde, öğretmenler klinik denetiminplânlama görüşmesi, gözlem ve geri bildirim görüşmesi boyutlarının bölümbaşkanları tarafından ?her zaman? uygulanması gerektiği yönünde görüşbildirmişlerdir.Öğretmenlerin gerek unvanlarına göre gerekse bölümlerine göre, klinikdenetim modelinde gösterilmesi gereken davranışlara ilişkin görüşleri ilebölüm başkanları tarafından gösterilen davranışlara ilişkin görüşleri arasındaanlamlı bir fark bulunmuştur. Ancak uygulamalı dersler bölümündekiöğretmenlerin klinik denetimin gözlem ve geri bildirim görüşmesi boyutlarınagöre gösterilmesi gereken davranışlara ilişkin görüşleri ile bölüm başkanlarıtarafından gösterilen davranışlara ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir farkbulunmamıştır.iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTACCORDING TO THE MODEL OF CLINICAL SUPERVISION, THETEACHERS? THOUGHTS, RELATED TO THE BEHAVIOURS WHICHMUST BE SHOWN AND HAVE BEEN SHOWN BY THE CHAIRMEN OFTHE DEPARTMENTS OF MILITARY HIGH SCHOOLS IN THE ARMYÜLGER, SerdarMaster, Department of Educational SciencesThesis Supervisor: Prof. Dr. İnayet AYDINFebruary, 2005,103+xiiIn this research it is aimed to determine the teachers? thoughts relatedto the behaviours which must be shown and have been shown by thechairmen of the departments of the military high schools in the army. 140teachers, out of a total 220, have been sampled from the target population.?Clinical Supervision Questionnaire?, developed by the researcher, wasapplied for the teachers who were in the sample group. The obtained datahave been analyzed with SPSS 10.0 software. The following are the importantfindings of this research:All of the teachers have expressed that planning conference,observation and feedback conference stages should ?always? be applied bythe chairmen of the departments.With respect to the teachers? ranks and departments, there aresignificant difference amoung teachers? thoughts related to the behaviourswhich must be shown and have been shown by the chairmen of thedepartments of the military high schools in the army. But there are nosignificant difference amoung practical lessons teachers? thoughts related tothe behaviours which must be shown and have been shown by the chairmenof the departments of the military high schools in the army.iv