Katılım bankacılığı faaliyetleri ve muhasebeleştirme sistemleri
Participation banking activity and its accounting of system
  1. Tez No: 204766
  2. Yazar: MÜMİN PEKCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRİ PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Özel Finans Kurumları ile başlayan 1984 yılında Türkiye'deki faizsiz finans sistemiyapılanması bir diğer adıyla slami Bankacılık alanında, Katılım Bankacılığı ismini aldığı2005 yılına kadar genel anlamda hakkında çok fazla bilgi sahibi olunmasa da aslında yetişmişpersonel, gerekli yasal düzenlemeler, denetim boşluğunun giderilmiş olması bakımlarındanbankalara alternatif olma yönünde ciddi adımlar atılmıştır. Ancak bu gelişmelere rağmentasarrufları kendine çekme yönünden bu yıllar arasında aynı oranda bir ilerleme sergilediklerisöylenemez. Bunun en önemli sebebi bu kurumlar hakkında mevcut tanıtım ve bilgieksikliğidir.Tanıtım ihtiyacı yanında bu kurumların dağıttıkları kar oranlarıyla banka faizlerinin vesağladıkları finansman maliyetleri ile banka kredi maliyetlerinin aynı seviyelerde seyretmesi,kamuoyunda büyük bir şüphe ve kararsızlığa sebep olmaktadır. Oysa kaynak, süreç vedoğurdukları ekonomik ve sosyal sonuçlar bakımından banka faizleri ile katılım bankacılığıkarları arasında büyük farklar bulunmaktadır.Anahtar Kelimeler1- Özel Finans Kurumları2- Katılım, Katılım Bankacılığı3- slami Bankacılık4- Faizsiz Finans Sistemi5- Kar Zarar Ortaklığı6- Muhasebe Sistemi
Özet (Çeviri)
Configuration of Interest-Free Financial System, in other word Islamic BankingSystem in Turkey which was started with Special Finance Instititions in 1984, has been takensignificant steps to be alternative banking as implementation of dispel audit gap, requiredlegal arrangements and professional personels in spite of lacking of enough information since2005, that they were renamed Participation Banking. But, in spite of the improvements, theycouldn?t improve to collect savings in the same ratio between those years. The major reasonof this is current lack of information about those instititions. Beside demand of advertising,the same level of distributing the ratio of profit with banking interests and providing financialcosts with banking loan costs have been caused of big doubt and hesitation at public opinion.But there are big differences between banking loan and the profits of participation banking assource, process and causing to arise economic and social results.Key Words1- Special Finance Instititions2- Participating3- Participation Banking4- Islamic Banking5- Interest-Free Financial System6- Profit and Loss Sharing7- Accounting