Nato'nun çok boyutlu evrensel örgüte dönüşüm sürecinde Rusya federasyonu ile olan ilişkileri
Nato's relationship with the Russian Federation during the process of transformation into a multidimensional universal organization
  1. Tez No: 204775
  2. Yazar: SAMİR JAFAROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
?NATO'nun Çok Boyutlu Evrensel Örgüte Dönüşüm Sürecinde RusyaFederasyonu İle Olan İlişkileri? başlıklı bu tez çalışması, üç bölümden oluşmaktadır.Tezin ilk bölümünde, çalışmaya kuramsal bir çerçeve kazandırabilmek için bazalınan ?neo-realist? ve ?neo-liberal? teoriler, NATO-Rusya Federasyonu ilişkilerindeönemli bir rol oynadığını düşündüğümüz ?mutlak ve göreli kazanç? yaklaşımlarıbağlamında analiz edilmiştir. Çalışmamızın bütünlüğü dikkate alınarak bu bölümdeayrıca, NATO- Sovyetler Birliği ilişkilerinin Soğuk Savaş dönemindeki tarihselgelişimi de irdelenmeye çalışılmıştır.Çalışmamızın ikinci bölümünde ise NATO-Rusya Federasyonu ilişkilerininSoğuk Savaş sonrası dönemdeki gelişim süreci iki alt kısım dâhilinde incelenmiştir.Bu kısımların ilkinde, Soğuk Savaş sonrası dönemde NATO'nun geçirmiş olduğudönüşüm tüm boyutlarıyla ele alınırken, ikinci kısımda da NATO-RusyaFederasyonu ilişkilerinin yapısı dönemin tarihsel gelişmeleri dikkate alınarakaktarılmaya çalışılmıştır.Üçüncü ve son bölümde ise NATO-Rusya Federasyonu ilişkilerinin geleceğineyönelik kısa, orta ve uzun vadedeki olası gelişmeler mutlak ve göreli kazançkapsamında irdelenmiş ve uluslararası sistemin NATO-Rusya Federasyonuilişkilerinin olası gelişim seyrine etkileri araştırılmaya çalışılmıştır.Ana hatlarıyla yukarıda belirttiğimiz bu plan kapsamında çalışmamızda temeltez olarak ise birinci bölümünde değinilen ?neo-realist? ve ?neo-liberal? teoriler ilediğer bölümlerde aktarılan tarihsel süreçler ışığında NATO-Rusya Federasyonuilişkilerinin kısa ve orta vadede mutlak kazanç bağlamında işbirliği kapsamındagelişebileceği, tarafların göreli kazanç güden politikaları etkin bir biçimdeuygulanmasının mümkün olmadığı savunulmuştur.1. NATO2.Rusya Federasyonu3.Amerika Birleşik Devletleri4.Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği5.Varşova Paktı
Özet (Çeviri)
The thesis entitled as ?NATO?s Relationship with the Russian Federationduring the Process of Transformation into a Multi-Dimensional UniversalOrganization? consists of three chapters. In the first chapter of the thesis, ?neo-realist?, and ?neo-liberal? theories taken as basis in order to give the study atheoretical framework have been analyzed in the context of the approaches of?absolute and relative gain? which, we believe, play an important role in the NATO-Russian Federation relations. For the integrity of our study, the historicaldevelopment of these NATO-Russian Federation relations in the Cold War periodhas been also tried to examine in this chapter.In the second chapter of our study, the development process of NATO-Russian Federation relations in the Post-Cold War period has been analyzed in twoparts. While the transformation of NATO in the Post-Cold War period has beendiscussed with all of its dimensions in the first part, the structure of the NATO-Russian Federation relations have been tried to convey by taking the historicaldevelopments of that period in the second part of the chapter.In the third and the last chapter, the potential short-, middle-, and long-termdevelopments regarding the future of the NATO-Russian Federation relations havebeen considered at length and the effects of the potential course of developments inthe NATO-Russian Federation relations on the international system have been triedto explore.Within the context of the plan mentioned above by its main features, that theNATO-Russian federation relations will develop within the framework of theabsolute gain in the short-, and middle-term and that it is impossible for the parties?policies for the relative gain to be applied effectively are argued as the fundamentalthesis in the light of the ?neo-realist? and ?neo-liberal? theories discussed in the firstchapter and of the historical processes conveyed in the other chapters.1. NATO2. Russian Federation3. The United States of America4. The Union of Soviet Socialist Republics5. Warsaw Pact