NATO'nun değişen stratejik konsepti
- Tez No: 159547
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜREL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET II. Dünya Savaşı sonrasında gelişen olaylar sonucunda iki kutba ayrılan dünya bu yapısını 1990'Iı yılların başına kadar korumuştur. Yarım asırlık bir dönemi ikiye bölünmüş olarak geçiren dünya, Batı ve Doğu Blokları'nın gergin politikalarına sahne olmuş, Batı Bloku'nun lideri olan ABD ile Doğu Bloku'nun lideri Sovyetler Birliği tarafından oluşturulan nüfuz alanları uluslararası politikalara yön vermiştir. Kuzey Atlantik Antlaşması örgütü de bu çerçevede Sovyetler Birliği'ni çevreleyerek kontrol altında tutma politikasının Avrupa ayağı olarak kurulmuştur. Bölgesel bir savunma örgütü olarak kurulan Ittifak'ın bir diğer rolü de 'Rusları dışarıda, Amerikalıları içeride ve Almanları da aşağıda tutma' stratejisi doğrultusunda sadece Sovyetleri değil, Almanya ve ilerleyen dönemlerde Japonya'yı kontrol altında tutma ve Avrupa'daki Amerikan varlığını garanti etme olmuştur. Soğuk Savaş dönemindeki monolitik ve büyük çaplı tehdidin yok olması, uzun yıllardır Avrupa gündemini meşgul eden güvenlik kaygılarının yerini çatışmaların olmadığı daha istikrarlı ve barışçıl bir dünyanın alacağı beklentilerini arttırmıştır. Bu çerçevede, yeni siyasal iklim NATO'nun varlığına ihtiyaç olup olmadığı tartışmasını gündeme getirmiştir. Ne var ki, Soğuk Savaş'ın sona ermesinin hemen ardından gelişen olaylar yukarıda ifade edilen iyimser beklentilerin yerini endişeye bırakmasına neden olmuştur. Soğuk Savaş sonrası dönemde güvenlik kavramı, çok boyutlu bir kavram olarak ele alınmaya başlanmıştır. Doğu Bloku'nun dağılması, stratejik ortamın değişmesine sebep olmuş, bu yeni stratejik ortamda risklerin çok yönlülüğü, güvenliğin bölünmezliği ve eşitliği gibi kavramlar devletlerin yeni ilgi alanları olmuştur. Tüm bu gelişmeler, NATO'nun işlevsel olarak varlığının güçlenerek devamını gerektirmiştir.
Özet (Çeviri)
187 ABSTRACT World that was separated into two polar in the aftermath of the post-ll. World War events maintained its structure until the beginning of 1990s. It witnessed tense politics between Western and Eastern Blocs and influence areas formed by United States of America, leader of Western Bloc, and Soviet Union, leader of the Eastern Bloc, shaped the international politics. In this context, NATO has been established as a European part of the policy of controlling the Soviet Union by containing it. Another role of the Alliance, founded as a regional defense organization, has been to keep not only the Soviet Union but also Germany and Japan under control in the direction of the policy of keeping Russians out, Americans inside and Germans below, as well as guarantying the American existence in Europe. Disappearance of the monolithic and wide-scale threat of Cold War has increased the expectations of more stable and peaceful world instead of security worries that occupied the European agenda for years. In this connection, the new political climate led to the critical argument whether NATO was needed or not. Developments that occurred in the immediate after the end of the Cold War have led to anxiety displacing the above-mentioned optimistic hopes. Security began to be thought as a multi-dimensional concept. Disintegration of the Eastern Bloc has caused to change in the strategic environment and in this new strategic environment, idea of multi-dimesionalism of risks, indivisibility and the equality of security, have begun the new interests of the states. All of these events have necessitated the strengthening of NATO's functional existence.