Mesleki amaçlı düzey belirleme sınavı geliştirilmesi üzerine bir çalışma
Developing a proficiency test for professional purposes
- Tez No: 204785
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Globalleşen dünyada yabancı dilin artık ihtiyaç olmaktan çıkıp bir olmazsa olmazhaline geldiği günümüzde; spesifik ihtiyaçlar, beklentiler ile yerel değerler nedeniylefirmaların yabancı dil gereksinimlerine bütünüyle çözüm sunabilecek ve ihtiyacıgiderecek ulusal veya uluslar arası bir platform Türkiye'de bulunmamaktadır.Firmalar, gerek işe alırken iş tanımına uygun dil becerisine sahip adaylar ararkengerek başvuruları değerlendirirken, gerekse de çalışma esnasında doğabilecek gelişimihtiyacını analiz edecek, kişi ve kişilere hedef gelişime uygun eğitim programlarıtasarlayacak bir servis arayışı içindedirler. Bu çalışmada firmaların bu konudakiihtiyaçlarının neler olduğu ve bu ihtiyaçları karşılamanın ne derece mümkünolabileceği sorularına yanıtlar aranmaktadır. Mevcut ulusal ve uluslar arası sınavmerkezleri ve sistemlerinin bu süreçte oynadıkları roller ve genel anlamda bu konudakieksiklerin tanımlanması hedeflenmiş ve bu eksikleri gidermek için çözüm oluşturacakbir proje sunulmuştur
Özet (Çeviri)
Today, in our world, where the ability to speak a foreign language hasbecome a must rather than a need, there is still no national or internationalplatform, within Turkey, that provides a complete solution for the foreignlanguage demands of companies. The reasons for this are due to some specificrequirements, expectations and varying local values. Companies have been insearch of a complete service, which could design educational programs suitable foraimed objectives while they are recruiting new employees, also evaluating theapplications or analyzing needs for improvements that may arise at work. In thisstudy, answers are sought for the following two main questions; ?what are thedemands of the companies in this area?? and ?what extent is it possible to meettheir needs??. This study aims to identify the roles of present national andinternational testing organizations and the systems in this process, and thedeficiencies within this subject, in a general sense. This project is presented as apossible solution to this deficiency.