Development of resource material for teaching English vocabulary
İngilizce kelimelerin öğretiminde kaynak materyal geliştirilmesi
  1. Tez No: 204786
  2. Yazar: MİNE TİRYAKİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MERAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu Yüksek lisans tezinin amacı kelime öğretiminin ilkelerine uyarak ngilizcekelime öğretimi için kaynak bir materyal geliştirmektir. Kaynak materyal renkli kalemçizimi olarak hazırlanmıştır.Çalışma Türkiye'de bir devlet okulu olan Pilot Sanayi lköğretim Okulu'ndayürütülmüştür. Denekler 6. sınıf öğrencileridir. Öğrencilerin yeterlik seviyesi aynızamanda da ngilizce öğretmenleri olan araştırmacı tarafından başlangıç seviyesi olaraktespit edilmiştir. Kelimelerin öğretimi sunum ve alıştırma adında iki bölümden oluşanbelli bir işlemi takip ederek yapılmıştır. Kaynak materyalin etkinliğini ölçmek içindeneklere çeviri ve eşleştirme testleri verilmiştir. Öğretilmesi hedeflenen kelimelerMichael West'in ngilizce'de en sık kullanılan 2000 kelimenin bulunduğu listesinde 0-500 aralığındaki isimlerden 18 tanesidir.Çalışmanın sonuçları hem artı hem de eksi örnekler olarak hazırlanan resimlerinkelimelerin anlamlarını öğretmede etkili olduğunu göstermiştir.Anahtar Sözcüklerresimler kelime öğretimi GSL
Özet (Çeviri)
The purpose of this MA thesis was to develop resource material for teachingEnglish vocabulary in accordance with the principles of vocabulary teaching. Theresource material was prepared in the form of coloured-pencil drawings.The study was carried out at a state school, Pilot Sanayi Primary School inTurkey. The subjects were the students at 6th grade. The subjects? proficiency wasdetermined as beginners by the researcher who was also their English teacher. Theteaching of the words was done by following a fixed procedure which consisted of twoparts, namely, presentation and practice of the words. In order to measure theeffectiveness of the resource material, a translation and a matching test wereadministered to the subjects. The target words in the presentation were 18 nouns in0-500 range of the most frequent 2000 words in General Service List (West 1953).The results of the study showed that drawings prepared as both positive andnegative examples were effective in teaching the meanings of the target words.Key Wordspicture drawings vocabulary teaching GSL