The effects of using kahoot! as a digital tool on enhancing English vocabulary of secondary school students' learning English as a foreign language
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen ortaokul öğrencilerinin kelime dağarcığını geliştirmede dijital bir eğitim materyali olan kahoot! Kullanımının etkileri
- Tez No: 823417
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK ÖZEN BAYKENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, gelişen teknoloji ile önemi her geçen gün artan Web 2.0 digital eğitim araçlarından birisi olan Kahoot! kullanımının 7. Sınıf öğrencilerinin yabancı dilde kelime öğrenme başarıları üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Kelime edinimindeki başarıyı geleneksel alıştırma yöntemleri ve Kahoot! aracı ile karşılaştırmayı hedeflemektedir. Uzaktan eğitim ile önemi çok daha artan Web 2.0 araçlarından olan Kahoot'un kelime öğretiminde etkili olup olmadığının bu çalışmanın sonunda ortaya çıkması hedeflenmektedir. Öğretmenlerin Web 2.0 araçlarından daha fazla faydalandığı bu dönemde, çalışma Web 2.0 araçları kullanan öğretmenler için faydalı olacaktır. Araştırmanın İstanbul'da bir devlet ortaokulunda 7. Sınıflarda yürütülmesi planlanmaktadır. Yaklaşık 100 öğrenci ile gerçekleşmesi hedeflenen çalışmada öğrencilerin 2/3'ü deney grubunu, 1/3'ü kontrol grubunu oluşturacaktır. Deney grubu 4 haftalık eğitim boyunca Kahoot! uygulaması kullanarak kelime alıştırması yapacaktır. Öte yandan, kontrol grubuna geleneksel yöntemle hazırlanmış kelime alıştırması uygulanacaktır. 4 hafta sürmesi planlanan eğitimin ardından uygulanacak son test yoluyla deney ve kontrol grubu arasındaki kelime edinimdeki başarı karşılaştırılacaktır. Son testi takip eden 4. Haftada geciktirilmiş son test uygulanarak, sonuçları kelime edinimindeki kalıcılığı gözlemlemek üzere değerlendirilecektir. Geciktirilmiş son testi takip eden hafta ise yarı yapılandırılmış görüşme kullanılarak Kahoot! kullanımına yönelik olarak öğrenci deneyim ve görüşüne başvurulacaktır. Araştırma sonunda derslerde Kahoot! kullanan öğrencilerin, geleneksel yöntemlerle kelime öğrenen öğrencilere nazaran kelime edinimlerinin daha kalıcı olması hedeflenmektedir. Öğrencilerin teknolojik gelişmeleri ve uygulamaları yakından takip ettikleri bu dönemde, Kahoot! uygulamasının kelime edinimlerini ne yönde etkilediği araştırılacaktır. Çalışma, uzaktan eğitim döneminde ortaya çıkan ve daha yeni bir kavram olan Kahoot! konusunda bilgi sahibi olmak isteyen öğretmenlere kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of the use of Kahoot! on 7th grade students' vocabulary learning success in foreign language learning. Traditional practice methods and Kahoot! tool for comparison. At the end of this study, it is aimed to reveal whether Kahoot, one of the Web 2.0 tools whose importance has increased with distance education, is effective in teaching vocabulary. In this period when teachers benefit more from Web 2.0 tools, the study will be beneficial for teachers using Web 2.0 tools. The research is planned to be conducted in 7th grades in a public secondary school in Istanbul. In the study, which is aimed to be realized with approximately 100 students, 2/3 of the students will form the experimental group and 1/3 will be the control group. During the 4-week training, the experimental group Kahoot! will practice vocabulary using the application. On the other hand, a traditional vocabulary exercise will be applied to the control group. The success in vocabulary acquisition between the experimental and control groups will be compared through the post-test to be applied after the training, which is planned to last for 4 weeks. In the 4th week following the posttest, the delayed posttest will be administered and the results will be evaluated to observe the persistence in vocabulary acquisition. The week following the delayed posttest, Kahoot! Student experience and opinion will be consulted for its use. At the end of the research, Kahoot! It is aimed that the acquisition of vocabulary by students using traditional methods is more permanent than students who learn vocabulary with traditional methods. In this period, where students closely follow technological developments and applications, Kahoot! In this study, it will be researched how the application Kahoot! affects the vocabulary acquisition. The study is based on a popular concept, Kahoot! It will be a resource for teachers who want to learn about the subject.