Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti'ndeki güzel sanatlar liselerinde okutulan piyano dersi öğretim programlarının karşılaştırılması
Comparison the cirruculums of the piano lessons lectured in Anatolia high schools for fine arts in Turkish Republic of North Cyprus and Turkey
  1. Tez No: 204787
  2. Yazar: YUSUF ACEMOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEDAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmada, K.K.T.C ve T.C Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'nde okutulan piyanodersi öğretim programları karşılaştırılarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir.Bu inceleme ve değerlendirme altında:Her iki ülkenin eğitim sistemlerinin genel yapıları, temel ilkeleri, uyguladığı piyanoöğretim programları incelenmiştir.Karşılaştırmalı bir araştırma olan bu çalışmada veri toplama aracı olarak kaynaktarama yöntemi kullanılmıştır. Kaynak tarama çalışmasında konu ile ilgili kitaplar, bilimselyazılar, tezler ve resmi dokümanlar incelenmiş; internet ortamında yayınlanan verilerden deyararlanılmıştır.Araştırma sonucunda; K.K.T.C. ve T.C AGSL'de uygulanmakta olan piyano öğretimprogramlarının olumsuzluklar ve eksiklikler içerdiği saptanmıştır. Bu araştırmada elde edilensonuçlar doğrultusunda;- T.C. AGS Liseleri ilköğretimin orta kısmından sonra öğrenci alıp, 4 yıllık lise eğitimiverirken K.K.T.C. AGS Lisesi ise, ilkokuldan sonra öğrenci alıp 3 yıl ortaokul, 3 yıllise eğitimi vermektedir. Bu sayede K.K.T.C.'de öğrenciler Türkiye'dekiöğrencilerden 3 sene erken müziğe başlama şansına sahiplerdir.- K.K.T.C.'deki AGSL, T.C. M.E.B bünyesinde bulunan program hazırlama vegeliştirme komisyonunun, bütün AGS Liselerinde uygulanmak üzere hazırladığıAGSL piyano öğretim programını, lise kısmı için hiçbir değişiklik ve uyarlama sözkonusu olmadan kullanmaktadır.- Bu programın orta kısma yönelik bir karşılığı olmadığı için K.K.T.C.'de programgeliştirme işi okul zümre öğretmenlerine bırakılmış, program geliştirme, ölçme-değerlendirme gibi alanların uzmanlarından yoksun olarak lise kısmına hazırlayıcı-tamamlayıcı genel bir program oluşturulamamıştır. Nitekim ortaya çıkan programınişlevini yeterince ortaya koymadığı saptanmıştır.- Her iki ülkenin de aynı öğretim programını kullanmasına rağmen, programlarınuygulamadaki görüntülerine bakıldığında K.K.T.C. AGSL'nin ortaokul seviyesindepiyano eğitimine başlamasından dolayı farklılıklar olduğu görülmektedir.Araştırmada elde edilen bu sonuçların ışığında belirlenen sorunların çözümüne yöneliköneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the cirruculums of the piano lessons lectured in Turkish Republic ofNorth Cyprus and Turkey have been compared and evaluated.In this study, the general structure and the basic principles of both TRNC andTurkey?s educational systems and their piano curriculums carried out have been studied.In this comparative research, the document reviews method has been applied to gatherdata.The books, scientific papers, theses and formal documents about the subject havebeen reviewed and also online documents have been used for this study.It may be concluded from this study that the piano lesson curriculum applied inAnatolion Art Schools in TRNC and Turkey has included some shortcomings. Theconclusions drawn from the study can be summarized as follows:- While Anatolian Art Schools in Tukey have registered the students graduated fromsecondary schools and given them 4 year high school education, AAS in TRNC haveregistered the students graduated from primary schools and given them both 3 yearsecondary school education and 3 year high school education. Therefore, the studentsin TRNC have chance to get in music 3 year earlier than the students in Turkey.- AAS in TRNC have applied the high school piano curriculum prepared by thecurriculum preparation and development department of Turkish National EducationMinistersy for the high school part of these schools without any change oradaptation.- Because there has not been a piano curriculum for secondary school part of AAS inTRNC , the curriculum preparation has been made by the group of the music teachersin schools. But it has not been formed a complementary and sufficient curriculum yetwhich has prepared the students for high school education because of the lack ofcurriculum development and measurement and evaluation experts. For this reason, thepiano curriculum for secondary school students of AAS ,prepared by teachers, hasbeen plain and nonfunctional.- Although both of these countries have applied the same piano curriculum, it hasbeen observed that there are some differences between them in practice due to the factthat AAS in TRNC have started piano education at the level of secondary school.Considering the results taken from the research certain suggestions have been madefor the solution of the problems mentioned in this study.