Theoretical approaches to Turkey's accession to the European Union
Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine teorik yaklaşımlar
- Tez No: 204809
- Danışmanlar: PROF.DR. MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
3 Ekim 2005'te Türkiye ile Avrupa Birliği arasında katılım müzarekelerinin başlamasıAvrupalıları, Avrupa entegrasyon projesini gözden geçirmeye zorladı. Türkiye bir günAvrupalı olabilecek mi türünden tartışmalar sayıca hızla arttı. Bu aşamaya dek, Avrupaentegrasyon projesinin daha çok siyasal, yasal, ve ekonomik boyutları ön plandaydı. Tam bubağlamda, kültürel etmenler Türkiye'nin AB'ye olası katkılarını gölgelemektedir. Teorikolarak, rasyonel kurumculuk ve sosyolojik/yapısalcı kurumculuk kısmen rekabetçi, kısmentamamlayıcı bulundu. Diğer bir ifadeyle, Türkiye'nin AB üyeliği, Türkiye'nin materyalfayda/maliyet durumuna göre belirlenecektir. Bununla beraber, maliyetlerin algılanışı büyükçoğunlukta Avrupa kamuoyunun Türkiye'yi kabul etme arzusuna göre şekil alacaktır.Bundan dolayı, bu süreçte kültür ve kimlik eşit önemde rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
The start of accession talks between Turkey and the EU on 3 October 2005 has forcedEuropeans to reconsider the European integration project. Debates over whether Turkey couldever be European have sharply increased in number. Prior to this stage, political, legal andeconomic aspects of the European integration project were more at the fore front. It is at thispoint, cultural considerations appear to underestimate the potential benefits of Turkey?smembership to the EU. Theoretically, rational institutionalism and sociologic/constructivistinstitutionalism are found to be partially competing and partially complementary. In otherwords, Turkey?s accession to the EU will be determined by its material costs/benefits;however, the perceptions of these costs will largely be determined by the willingness of theEuropean public to accept Turkey. Culture and identity, therefore, will play an equalimportant role in this process.