The launcing of the Turkish thesis of history : A close textual analysis
Türk tarih tezinin ortaya çıkışı: Bir metin incelemesi
  1. Tez No: 204824
  2. Yazar: CEREN ARKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BERKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ekteki tezin konusunu genel anlamda Türk Tarih Tezi oluşturmaktaysa da, asılodaklanılan bu Tezin gelişiminde belirli bir andır: Tezin tam anlamıyla ortaya atıldığı BirinciTürk Tarih Kongresi.Benedict Anderson'ın teorilerini temel alan tez, milletlerin hayali cemaatlerolduklarını ve milletlere ayırdedici özelliklerini kazandıranın bu tahayyülün farklı tarzlarıolduğunu varsayar. Bu fikirlerden hareketle, dikkatini bu tahayyül tekniklerine çevirir veAnthony D. Smith'in milli efsaneler hakkındaki düşüncelerinden de faydalanarak milletlerinoluşumu, milli tarih yazımı ve milli efsanelerin yaratımı arasındaki ilişkileri anlamlandırmayımümkün kılacak bir kavramsal çerçeve oluşturmaya çalışır.Bu teorik çerçeve ışığında, Türk milliyetçiliğinin ayırdedici yönlerini ortaya çıkarmakamacıyla, Kongre'de sunulan tebliğler detaylı bir incelemeye tabi tutulur. Bu incelemedekarşılaşılan özellikler genelde Türk milliyetçiliğinin muhalif olarak geliştiği gerçek ya dahayali bir takım kısıtlara denk gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The following is a dissertation on the Turkish Thesis of History, focusing specificallyon a certain instant in its development, namely the First Turkish History Congress in whichthe Thesis was fully formulated.Taking its lead from the ideas of Benedict Anderson, the dissertation is based on theassumption that the nations are imagined cultural constructs; and that it is primarily the stylein which it is imagined that gives a nation its distinctive character. Developing these ideas, thework turns its attention to the methods of such imagination and incorporating the ideas ofAnthony D. Smith on national myths, devises a conceptual framework for making sense of theinterrelations among the formation of nations, the writing of national histories and thecreation of national myths.In light of this theoretical framework, the papers of the Congress are analyzed in detailin order to trace clues of the distinctive characteristics of Turkish nationalism -its peculiaritieswhich were to a large extent dictated by the limits (real or imagined) in reaction to whichTurkish nationalism developed.