Software patents in the European Union
Avrupa Birliği'nde yazılım patentleri
- Tez No: 204837
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İZAK ATİYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son yıllarda, Avrupa Birliği'nde yazılımın (veya bilgisayar uygulamalı buluşların) korunmasıkonusunda bir tartışma yaşanmaktadır. Yazılımın korunması 1991 yılında bir direktif iledüzenlenirken, bu konu hakkındaki Avrupa Patent Ofisi'nin farklı uygulamaları ve yazılımşirketlerinin (özellikle ABD'li çokuluslu şirketlerin) değişken algılamaları bilgisayaruygulamalı buluşların patentlenebilirliği hakkında Direktif ile fikri mülkiyet haklarınınuygulanmasını hakkında taslak Direktifin sunulmasına neden olmuştur. İlk direktif AvrupaParlamentosu tarafından reddedilirken, ikinci direktif gündemdedir; bu taslak direktif IPRED1 [2004/48/EC] olarak bilinen fikri mülkiyet haklarının uygulanmasına ilişkin tartışılandirektifin devamı niteliğindedir. Bu gelişmelerin yanı sıra Avrupa Patent Ofisi tarafındanöngörülen ve bir Avrupa patentinin dava edilmesinde ulusal mahkemelerde uygulamaesnasında karşılaşılan sorunların çözüme kavuşturulmasını hedefleyen Avrupa PatentleriniDava Etme Anlaşması'nın (EPLA) AB kapsamında konumlandırılmasıyla yazılımınkorunması konusunu Avrupa Birliği'nde en çok tartışılan konulardan biri haline gelmiştir.2001 yılından bu yana bu konunun muhalifleri ve taraftarları lobi yapmaktadırlar ancak henüzbir karara varılmamıştır ve tartışmanın önümüzdeki yıllarda da devam edeceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been a continuous debate in the protection of the software (orcomputer implemented innovations) in the European Union. While the protection of thesoftware has been harmonized by a directive in 1991, the different EPO practices andchanging perceptions of software companies (especially US based MNC?s) in the protectionof software resulted in the Directive on the patentability of computer-implemented inventionsand the draft directive on the enforcement of intellectual property rights. While the former hasbeen rejected by the European Parliament, the latter is on the stage; it is a follow-up to themuch-debated directive [2004/48/EC] on the enforcement of intellectual property rights,called IPRED 1. In addition to these developments, with the positioning of the EuropeanPatent Litigation Agreement (EPLA) which is proposed by the European Patent Office andaims at solving the jurisdictional problems during the cases against European patents, withinthe scope of European Union, protection of software has become one of the most disputedissues in the European Union. Opponents and supporters have been lobbying since 2001 andno resolution has been reached yet and it seems that the discussion will take place in thefollowing years.