Ç.Ü. Anfi Tiyatro'da gerçekleşen bahar şenliklerinin Balcalı Hastanesine etkilerinin analiz ve değerlendirilmesi
Analysis and evaluation of effects of spring festival at Çukurova University amphitheatre on Balcalı Hospital
  1. Tez No: 360726
  2. Yazar: SELAMİ OĞUZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA SELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu Çalışmada, Çukurova Üniversitesi Anfi Tiyatroda gerçekleşen çeşitli etkinliklerden ötürü oluşan çevresel gürültünün kampüs içerisinde yer alan Balcalı Hastanesi üzerine olası etkilerinin analiz ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çukurova Üniversitesi merkez kampüsü alanında düzenlenen sosyal faaliyetler içerinde yer alan özellikle yükseltilmiş ses kolonları nedeniyle oluşan gürültü kirliliği haritasının yapılması amacıyla verilen konser esnasında Balcalı Hastanesinde tedavi olan hastalara çevresel gürültü açısından olası etkileri değerlendirilmiştir. Bu amaçla çalışmada olası etkileri incelemek amacı ile kullanılan yazılım programı, özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde hava alanı, karayolu, demiryolu, sanayiden kaynaklı ve Eğlence gürültülerin hesaplanması için geniş kapsamlı bir yazılım programı olarak önem kazanmıştır. Kampüsün Açıkhava etkinliklerinden kaynaklanan gürültünün etkisinin belirlenmesi için SoundPLAN programı kullanılarak alınabilecek önlemlere ilişkin hesaplamalar yapılarak gürültü haritaları incelenmiştir. Sonuçta, Çukurova Üniversitesi Merkez Kampüsünde amfi tiyatro ve bitişiğinde yapılan/yapılacak konser vb. açıkhava aktiviteleri sonucu oluşan gürültü ölçülerek gürültü haritalama yöntemi ile yoğunlaşma noktaları ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the noise pollution originated from spring fest that performed in the amphi-theatre to the Balcali Hospital, both of them are located in the Cukurova University central campus, was analyzed and evaluated. The noise map was constituted in order to evaluate the negative effects of the elevated sound that emitted during the spring fest on the patients treating in the hospital. SoundPLAN software was used to create noise maps which is largely take place in the members of the European Union to determine the effects of the noise emitted from different sources including airport, highway, industry, and entertainment. The noise map was considered to determine the effects of the noise pollution and the potential measures to reduce the emitted sounds. The purpose of this study is determining the current noise sources in Cukurova University Cenrtal Campus and measuring the pollution caused by these sources and discovering the dense points by preparing the maps of the pollution.