İnsan hakları düzenlemelerinin Türk kamu yönetimine etkisi
Effect of human rights arrangement on Turkish public administration
  1. Tez No: 204839
  2. Yazar: SELEN ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsan hakları, en basit ifadesiyle bir kişinin doğuştan elde ettiği vazgeçilmez,dokunulmaz ve devredilemez hak ve özgürlüklere sahip olması anlamını taşımaktadır. Buanlam lk çağlardan beri sürekli bir gelişme göstermiş ve artık sadece ulusların iç meselesiolmaktan çıkarak uluslararası bir boyut kazanmıştır. Ülkemiz açısından da insan haklarınınanlamı, taraf olunan sözleşmelerin, kendi iç dinamiklerimizin, dünya için yadsınamaz bir süreçolan küreselleşmenin, 1999 yılında AB adaylığının başlamasının ve Kopenhag Kriterlerininetkisiyle şekillenmiş ve Türk Kamu yönetimimiz içinde köklü düzenleme ve değişikliklerinyaşanmasına neden olmuştur. Çalışmada genel itibariyle insan haklarının kazandığı anlamulusal ve uluslararası gelişimi çerçevesinde incelenmeye çalışılmış ve özellikle Türk kamuyönetimi içinde yapılan düzenlemelerin üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Human rights simply means to own indispensable, untouchable and inalienable rightand independence which are acquired from birth by person. Since The First Age, this meaningdevelops itself permanently and anymore it is not only the inner (national) problem of nationsbut also it becomes an international problem. Also meaning of human rights in our country isformed by sided contracts, our own inner dynamics, globilization which is world?sincontrovertible duration, starting of European Union candidacy in 1999 and CopenhagenCriterion and additionally these created permenant arrangements and changes in Turkish Publicadministration. In this study the mean of human rights is tried to analyze generally by itselfnational and international developments and especially arrangements of Turkish Publicadministration is emphasized.