Yeni rekabet koşullarında işletmelerin yol haritası: Azerbaycan şarap sektörü işletmeleri üzerine bir değerlendirme
The road map of the enterprises in the new competition conditions: An evaluation for the Azerbaijan wine coorporations
- Tez No: 204861
- Danışmanlar: PROF.DR. DURMUŞ ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde çok önemli değişimler ve gelişmeler yaşanmaktadır. Budeğişimler ve gelişimler ışığında yaşamın her alanında yarışmayı ifade eden ve deşiddetini her geçen gün arttıran rekabet olgusu günümüz işletmelerinizorlamaktadır. Artık eski yöntemlerle rekabet edebilmenin, ayakta kalabilmeninmümkün olmadığı işletmeler tarafından anlaşılmaktadır. İşletmelerin rekabetedebilmeleri, dahası sürdürülebilir rekabetçi üstünlük temin etmeleri içinrekabetin temelinin değişildiğini anlamaları ve bu doğrultuda rekabeti revizeederek, yeni yönetim anlayışlarını stratejik destek olarak kendilerine yeni bir yolharitası belirlemeleri gerekmektedir. Söz konusu yeni stratejik anlayış işletmeleristratejilerini belirlerken ve eylem planlarını hazırlarken, değişen müşterigereksinimlerini karşılamada, müşteri değeri üretmede, ürün/hizmetlerin kalite,düşük fiyat olmakla beraber, benzersiz, taklit edilemez ve de hızlı olmayayöneltmektedir. Benzersiz ürün/hizmet üretimi ise işletmelerin sahip olduklarıkaynaklarını ve yeteneklerini dış çevresiyle uyumlaştırmayı ön gören yeniyaklaşım olarak Kaynak Tabanlı Görüş kullanılmaktadır. Bu çalışmanın da temelamacı, tarihi süreç içerisinde dünya çapında önemli bir şarap üreten ülke olarakkabul edilen Azerbaycan şarap sektörü işletmelerinin stratejik konumunudeğerlendirerek Kaynak Tabanlı Görüş doğrultusunda Yetenek Tabanlı ModelÖnerisi geliştirmektir.Yetenek Tabanlı Modeli uygulayarak sınırlarını yeniden tanımlayabilen vedışsal bağlantılarını geliştirebilen Azerbaycan şarap sektörü işletmeleri, çalışan vegirişimci yeni gruplar için faaliyetlerini ve etkilerini genişletebilirler. BöyleceAzerbaycan şarap sektörü işletmeleri yeni ve büyük fırsatlar yaratarak, bugruplara küresel ekonomilere katılım için imkânlar sunabilirler. Diğerlerinindavranışlarını etkileyen ya da paylaşan güçlü aktörlerin baskın örgütsel mantığınaışık tutan bu perspektif, küresel ekonomilerde yer alan yabancı rakipleri,tedarikçileri ve çalışanları kapsamaktadır. Bu açıdan Azerbaycan şarap sektörüişletmelerinin küresel ve yerel dinamikler arasındaki etkileşimi çok iyi bir şekildeanlayabilmeleri oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Nowadays there are very important changes and developments all fields oflife. Under the lights of these changes and developments all fields of life thecompetition concept, wich means racing at the every stages of the life andincreases it?s volume every passing day, forces today coorporations. It wasunderstood that being in to competition and to stand of foot are not possible withusing old methods. To compete with eachother also to maintain sustainablecompetitive advantage the coorporations should understand to the basics of thecompetetion and in this direction by renovating competetion they have todetermine themselves a new routh map as strategic support to their newmanagement philosophy. This new strategic philosophy, while determiningstrategies and preparing the action plans, to respond the changing customer needs,producing customer value, to increase quality and decrease prices of the productsand service. This new strategic philosophy directs the coorporations to be unique,unimitrable and being fast.a new approach, resources based approach, whichforecast hormonazing outer environment and production of the originalproduts/services resources and abilities wich belongs to coorporation. Basic aimof this study is to develope Competence Based Model Proposal at point ofResource Based Approach and to analysis of strategic status of cooperations ofAzerbaijan wine sector that is an important wine producer world-wide duringhistorical process.Azerbaijan wine sector coorporation wich determine their borders again byimplementing competence based model enlarge the activities and affects for theactive and entrepreneur new groups. Thus, Azerbaijan wine sector coorporationsoffer opportunities to these groups in order to join global economies by creatingnew and big chances. This prespective wich effect or share the others behaviourincludes foreign competitors, suppliers and workers in the global economies. Inthis perspective it is important that Azerbaijan wine sector coorporations shouldunderstand the interaction between global and local dynamics.