Ankara Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğü elektronik hizmetinin değerlendirilmesi
Evaluating the e-state application to Passport Service of Ankara Police Department
  1. Tez No: 204879
  2. Yazar: MUSA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Kamu Yönetimi, Electrical and Electronics Engineering, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ankara Emniyet Müdürlüğü Pasaport ŞubeMüdürlüğü tarafından sunulun elektronik hizmetin değerlendirmesiniyapmaktır. Çalışmaya elektronik hizmetten faydalanan 20 lise mezunuve aşağısı ve 20 lise üzeri eğitim almış, 20 bayan ve 20 erkek olmaküzere 40 kişi katılmıştır. Çalışma 2006 yılı Nisan ayında yapılmıştır.Araştırma verileri çalışmanın alt amaçları doğrultusunda geliştirilengörüşme formları aracılığı ile toplanmıştır.Bu çalışma ile; hizmetten faydalananların uygulamanın maddikaynak tasarrufu ve zaman tasarrufu sağlayıp sağlamadığı ile ilgiligörüşleri, hizmetten faydalanma konusunda yaşadıkları problemleri vehizmetin iyileştirilmesine ilişkin önerileri tespit edilmeye çalışılmış veeğitim ve cinsiyet durumuna göre görüşlerin değişip değişmediğiaraştırılmıştır.Araştırmadan elde edilen verilen ışığında uygulamanın maddikaynak tasarrufu sağlamadığı görüşü çoğunlukta olmakla birlikte eğitimve cinsiyet durumu esas alındığında bu görüş farklılaşmaktadır. Baylarve lise ve altında eğitim alanlarda çoğunluk olarak uygulamanın maddikaynak tasarrufu sağladığı görüşü savunulurken, bayanlar ve lise üzerieğitim alanlarda bu görüş tam tersi olarak ortaya çıkmıştır. Zamantasarrufuna ilişkin olarak ise uygulamanın bütün gruplarda zamantasarrufu sağladığı yönünde genel kanaat hakimdir.Veriler incelendiğinde uygulamadan herhangi bir problemyaşanmadığı görüşü genel olarak görülmektedir. Uygulamaya ilişkinöneriler incelendiğinde ise ?Uygulamanın daha profesyonelce olması veişlemlerin tamamının sanal ortama aktarılması gerektiği? görüşününöne çıktığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is evaluating the electronic service which isperforming by Passport Service of Ankara Police Department. 20 highschool graduate and beneath and 20 over high school graduate; 20woman and 20 man, overall 40 person take part in this study. This studywas made in April 2006. Research data was gathered by interview formwhich was developed in connection with sub goals of this study.With this study; I attend to determine the visions of the peoplewho took advantage of this service; about savings in physical sourceand time, problems about the service and the visions about improvingthe service. This visions struggled to depart concerning sexuality andeducational background.According to data which is gathered from this study; declarationof majority is ?service is not providing saving in physical source?however this majority is changing if sexuality and educationalbackground are taken basic factor. In men group and in people whohave high school graduate and beneath, majority view is ?service isproviding saving in physical source? but in women group and in peoplewho have over high school graduate, majority view is opposite ofprevious groups. Views about saving in time is ?service is providingsaving in time? in all groups.After investigating data which is gathered from study we can saythat people do not have any problem about service. Majority of the viewabout improving the service is ?Service should be made moreprofessionally and all facilities should be transferred to virtual system?.