Emniyet Genel Müdürlüğü'nün çocuk polisi uygulamaları üzerine bir değerlendirme
Turkish National Police's practices on the children's junevile
  1. Tez No: 204880
  2. Yazar: MUSTAFA AKDAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün çocuk polisiuygulamaları Çocuk Şube Müdürlüğü'nde çalışan polislerin görüşlerinedayalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tarama modeli niteliğindeolan araştırmada 81 ilde İl Emniyet Müdürlükleri'ne bağlı faaliyet göstermekteolan Çocuk Polisi Şube Müdürlükleri'nde çalışan 2.930 polis araştırmanınevrenini oluşturmuştur. Evrenin tüm özelliklerini taşıyan Ankara, İstanbul,İzmir, Gaziantep ve Adana İl Emniyet Müdürlükleri Çocuk ŞubeMüdürlükleri'nde çalışan ve anketi cevaplayan 253 çocuk polisi araştırmanınçalışma grubunu oluşturmuştur.Araştırmada ihtiyaç duyulan veriler literatür taraması ve ankettekniğiyle toplanmıştır. Ankette Çocuk Şube Müdürlüğü Kuruluş, Görev veÇalışma Yönetmeliği'nin, çocuk polisi uygulamalarının, Çocuk ŞubeMüdürlüğü hizmetlerinin yerine getirilirken diğer kamu kurumlarıyla işbirliği vekoordinasyonunun ve çocuk polisi hizmet içi eğitim programında yer alanders içeriklerinin, çocuk polisinin uygulamalarında ihtiyaçlarını karşılamadüzeyini belirlemeye yönelik önermeler geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Anketyoluyla elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak çözümlenmiştir.Veri çözümlemede frekans ve yüzde kullanılmıştır.Bu araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, Emniyet GenelMüdürlüğü İl Emniyet Müdürlükleri bünyesinde oluşturulan Çocuk ŞubeYönetmeliği'nin veya çocuk biriminin oluşumunun çocuğa yönelik polisiyehizmetlerde yetersiz kaldığı söylenebilir. Ankete katılan çocuk polislerinindeğerlendirmeleri doğrultusunda çocuk suçluluğunun önlenmesi yönündegerçekleştirilen polisiye uygulamaların yetersiz kaldığı, çocuk polisininçalışmalarında işbirliği ve koordinasyon kurması gereken kamu kurum vekuruluşlarıyla yeterli düzeyde işbirliği ve koordinasyonu sağlayamadığıanlaşılmaktadır. Çocuk polisi hizmet içi eğitimine katılmış polislerin, eğitimprogramında yer alan ders içeriklerinin uygulamalarda ihtiyaçlarını karşılamadüzeyini yetersiz olarak değerlendirdikleri görülmüştür.Ankette yer alan bağımsız değişkenlere göre (cinsiyet, öğrenimdurumu, görev yapılan il) anketin alt bölümlerine verilen cevaplar arasında ?ttesti? veya ?tek yönlü varyans analizi (ANOVA)? ile yapılan karşılaştırmalardaanlamlı farklılıkların oluştuğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study attempts to evaluate the practices of juvenile police officersin Turkish National Police based upon the views of the police officers workingat Juvenile Police Division. 2.930 police officers working at Juvenile PoliceDivision, which are serving under the city police departments, comprise ofpopulation of this study. 253 police officers who are working at juvenile policedivisions in Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep and Adana city policedepartments were taken as sample of this study. Those five cities wereconsidered having capability of reflecting the characteristics of all country.Data were collected by making literature review and conducting asurvey. Survey questions are related to (1) Juvenile Police Divisions?Foundation, Mission And Working Regulation, (2) juvenile police practices,(3) corporation and coordination with the other governmental organization incombating juvenile delinquency, (4) content of the lectures of juvenile policein-service training program. In this study, those four subjects were examinedin terms of adequacy and the level of meeting the needs of juvenile police.The data obtained by conducting the survey was analyzed by usingfrequencies, percent, mean, standard deviation, independent t-test andANOVA statistical techniques by helping SPSS (The Statistical Package forthe Social Sciences).Findings of this study revealed that Juvenile Police DivisionsFoundation, Mission And Working Regulation is inadequate in helping thejuveniles. Juvenile police practices are inefficient in preventing the juveniledelinquency according to the aspects of the juvenile police officers. It isrevealed that Juvenile Police Divisions have not established an adequatelevel of corporation and coordination with the other governmentalorganizations in helping the juveniles. The content of the lectures of juvenilepolice in-service training program were regarded as deficient by the juvenilepolice officers.According to the independent variables (gender, graduation, city) it isrevealed that there is a significant differences between the answers given tothe subdivisions of the survey.