Emniyet örgütünün iklimi (Ankara Emniyet Müdürlüğü örneği)
Police organizational climate
  1. Tez No: 73835
  2. Yazar: FEVZİ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KAPTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
167 ÖZET Bu araştırmada, Polis örgütünde görevli polis memurları ve polis yöneticilerinin Polis Örgütü'nün örgütsel iklimine ilişkin algılan incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi; Ankara Emniyet Müdürlüğünde görevli komiser yardımcısı, komiser ve başkomiser rütbesindeki polis yöneticileri ile en az bir yıl çalışmış polis memurlarından oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen“Örgütsel İklim Anketi”(ÖİA) kullanılmıştır. Veriler, bilgisayar ortamında ve SPSS istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde yüzdeler ve frekans dağılımları, aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi, varyans analizi ve en küçük önemli farklar (LSD) gibi istatistikler ve istatistik teknikleri kullanılmıştır. Test işlemlerinde manidarlık düzeyi olarak.05 ve.01 düzeyi esas alınmıştır. İstatistiksel analiz sonucunda şu bulgular elde edilmiştir 1. Polis yöneticileri ve polis memurlarının hem iklim boyutlarına göre hem de toplam örgütsel iklime ilişkin algılan arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Yönetici ve memurların algılamalarının en düşük olduğu iklim boyutlarının:“Ücret”,“Gelişme ve Yükselme Olanakları”,“İletişim”ve“Önderlik”boyutlan olduğu ortaya çıkmıştır. 2.Şube müdürlükleri ve karakol amirliklerinde çalışan yönetici ve memurların;“fiziksel koşullar”,“ücret”,“özendirme”,“önderlik”,“katılma”“çatışma”“örgütsel görüntü”iklim boyutlarına ilişkin algılan arasında anlamlı bir fark olduğu, diğer boyutlarda anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Genel olarak, karakolda çalışan amir ve memurların algılarının şubelerde çalışanlara göre daha olumlu olduğu ortaya çıkmıştır. 3.Deneklerin, eğitim düzeyi ve rütbe yükseldikçe, algılar ortalamasının azaldığı, yaş düzeyi artıkça bu ortalamanın yükseldiği tespit edilmiştir.16£ 4.Personelin çalışma saatleri ile iklim hakkındaki görüşleri arasında bir ilişki vardır. Düzenli mesai saatlerine göre çalışan personelin algılarının diğer çalışma saatlerine göre yüksek olduğu anlaşılmıştır. 5.Evli olanların bekarlara göre örgütsel iklimi daha iyimser algıladıkları görülmüştür. ö.Şubelerde çalışan personelin algılan karşılaştarıldığında; Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü, Trafik Şube Müdürlüğü ve Koruma Şube Müdürlüğü personelinin algılarının diğer şubelere göre daha olumsuz olduğu ortaya çıkmıştır. 7.Polis örgütü personelinin yaptıkları görevin önemi, meslek sevgisi ve arkadaşlarına olan güvenleri ile ilgili algılarının“çok”ve“tam”düzeyinde olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
\ SUMMARY în this research, it was aimed to resolve the problem raised as“What is the perception of managers and police officers concerning their organizational climate?”. The content of the study was confined to police managers (sergeant, inspector,chief inspector) and police officers who have worked at least one year in the police organization. İn the study, the data gathered on an organizational climate questionnaire which was developed by the researcher and was analyzed using percentage, frequencies, mean, standart deviation, t-test, analysis of variance and the least significant difference technique (lsd). The significance level was taken as.05 and.01. Through statistical analysis, the following results were obtained: l.A significant difference was determined between the perception of the managers and police officiers concerning both dimensions and the whole organisational climate. 2.A significant difference was determined between the perceptions of police managers and officers who have worked in the police sections and police stations regarding the following dimensions of the organisational climate: Physical Conditions, Salary, Motivation, Leadership, Participation, Conflict and Organizational image. In general, the perception of the police managers and officers who have been working in police stations are higher levels than the polce managers and police officers who have been working in the police sections. 3.The perception of the police managers and police officers can be explained by the level of their education, rank and age. İt was demonstrated that a higher level of education and rank were related to lower levels of perceptions and a higher level of age was related to greater satisfaction.4.İt was observed that the level of satisfaction of the personnel who work from 08.30-17.30 was higher than the other working groups. 5- İt is found out that level of perception of the personnel who are married is higher than unmarried personnel. 6.İt was identified that level of satisfaction of the following police sections; Riot Police, Protection Police and Road Traffic Police, was les than the other sections. 7. İt was seen that personnel's perceptions on confidence in colleagues, appreciation of the importance of the job and love and respect for the profession are at the haighst level.