İlköğretim sosyal bilgiler dersi 7. sınıf coğrafya konularının amaçlarının gerçekleşme düzeyi
Primary school social knowledge teaching department class 7. level of occurrence of geography subject's goalf
  1. Tez No: 133709
  2. Yazar: AŞKIN TOSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN GÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Araştırmanın temel amacı 7. sınıf Sosyal Bilgiler dersindeki Coğrafya konularının, amaçlarının neler olduğunun tespit edilerek, uygulanan yöntemlerin, amaçların gerçekleşme düzeyi üzerine etkilerinin araştırılması. Coğrafya konuları iki üniteden oluşur.“Türkiye'nin Coğrafi Bölgeleri ve Yurdumuzun Komşuları ve Türk Dünyası”üniteleridir. Amaçların gerçekleşme düzeyinin tespiti için denk olmayan kontrol gruplu ön test son test çalışması uygulanmıştır. Araştırmanın evreni olarak Kastamonu Merkez İlçe' deki Milli Eğitime bağlı ilköğretim okulları seçilmiştir. Örneklem grubu olarak ise ; deneysel bir çalışma olduğu için Şehit Şerife Bacı İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencilerinden oluşan bir sınıf deney grubu başka bir sınıf ise kontrol grubu olmak üzere tamamen tesadüfi olarak (random) belirlenmiştir. Araştırmada öne sürülen 6 hipotezin geçerliliği belirlenmeye çalışılmıştır. Ünitelerle ilgili 40 maddelik basan testi ölçme aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin analizinde t-testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubuna uygulanan ön testlerde grupların ön test puanlarının birbirine denk oldukları söylenir. Son test sonucunda deney grubunun aldığı puanların aritmetik ortalamasının kontrol grubunun puanlarının aritmetik ortalamasından yüksek olduğu görülmüştür. Deney grubunun fark puanlan ortalamasının kontrol grubundan yüksek olduğu görülür. Deney grubunun ön test - son test puanlarının toplamının ortalamasının, kontrol grubundan yüksek olduğu görülür. Deney grubunun ön test puanlarıyla son test puanları ortalamalarının anlamlılığı yüksektir. Kontrol grubunun, ön testi ile son testi arasındaki anlamlılık düzeyi, deney grubunun puanlarının anlamlılığına göre düşüktür. Araştırma sonucunda : Soru-cevap, gösteri, grup tartışması ve örnek olay yöntemiyle işlenen deney grubunun ünitelerinden elde edilen başarının, anlatım yöntemi uygulanan kontrol grubunun ünitelerinden elde edilen başarıya göre yüksek olduğu görülür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of a research is to survey effects of verification on the subjects of geography which are contained in 7th social class. These subjects occurs with two units:“Türkiye'nin Coğrafi Bölgeleri ve Yurdumuzun komşuları ve Türk Dünyası”in this research it is carried out the works of pre-test and pro-test to indicate the verification of aims. In Kastamonu primary schools are chosen as a sample. It is indicated two groups (the experimental group and the control group) from Şehit Şerife Bacı Primary School randomly as o sample. In this survey, it is tried to desigrate thi validity of 6 hypothesis. It is taken 40 items as a means of measurement. It is used T-test for data analysis. The results of pre-tests which are carried out both the experimental and the control groups are noticed in the same range. At the end of the results of pro-tests are indicated arithmetic average of experimental group obtain better degrees than arithmetic average of control group. In total, the degrees of pre-test and pro-test of the experimental group abtained better than the control groups to consident the relation between pretest it is seen that relation the experimental group's degree is lawer than the control group's degree. Comclusions were drawn about the effectiveness in scientific understanding at every level the experimental group's success rate-which lessons are studied by question-answer, demanstration, illugtration and group discussion-is better degrees than the control group's success rate-which lessens are studied by approach of narrative. n