Sosyal bilgiler dersi coğrafya ünitelerinin işlenişinde öğrenmeyi öğrenme stratejilerinin öğrencilerin başarı ve tutumlarına etkisi
The effects of learning to learn strategies on students success and attitude in teaching geography units at social science
- Tez No: 147528
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİF AKKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmada, Sosyal Bilgiler dersi coğrafya ünitelerinin işlenişinde öğrenmeyi öğrenme stratejilerinin öğrencilerin basan ve tutumlarına etkisi incelenmiştir. Araştırma, 2003-2004 öğretim yılının I. Yarıyılında, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okulu 6. sınıf öğrencileri üzerinde yürütülmüştür. Ön test uygulaması yapılan 5 sınıftan puan ortalamaları birbirine en yakın olan 6L ve 6K sınıflan örnekleme alınmış; hangi sınıfın deney grubu, hangi sınıfın kontrol grubu olacağı random atamayla belirlenmiştir. Buna göre 6L deney grubunu, 6K ise kontrol grubunu oluşturmuştur Alt problemlerde ifade edilen durumlara ilişkin istatistiksel analizler SPSS for Windows paket programında gerçekleştirilmiş ve aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. 1. Kontrol grubunun ön test-son test sonuçlan karşılaştınldığmda kontrol grubunun son testi lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. 2.Deney grubunun ön test-son test sonuçlannı karşılaştınldığmda deney grubunun son testi lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. 3. Deney ve kontrol grubu son test sonuçlan karşılaştınldığmda her iki grubun son test sonuçlan arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık vardır. Yani son testte deney grubundaki öğrenciler kontrol grubundaki öğrencilere göre daha başanlıdırlar. 4.Deney ve kontrol grubunun kalıcılık testi sonuçlan karşılaştınldığmda deney grubu lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. 5.Deney grubu son test kalıcılık testi sonuçlan karşılaştınldığmda son test ve kalıcılık testi arasında deney grubunun son testi lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. ö.Kontrol grubu son test ve kalıcılık testi sonuçlan karşılaştınldığmda son test ve kalıcılık testi arasında kontrol grubunun son testi lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. 7.Kontrol grubu ön tutum ve son tutum sonuçlan karşılaştınldığmda kontrol grubunun son tutum sonuçlan lehine anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. 8. Deney grubu ön tutum ve son tutum sonuçlan karşılaştınldığmda ön tutum ve son tutum arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır 9.Deney ve kontrol grubu son tutum sonuçlan karşılaştınldığmda deney grubu ve kontrol grubu arasında kontrol grubu lehine anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre; gelecekte yapılacak araştırmalar ve duruma yönelik çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of learning to learn strategies on pupils' academic success and attitude in teaching geography units in social science is investigated The study carried out in the first semester of 2003-2004 academic year in the city of Konya. In the study the 6th grade students of Mareşal Mustafa Kemal primary school were involved. In order to decide on control and experimental groups a pre-test employed on five different classes, and two classes which had closest results in points were selected and randomly chosen as experimental and control groups. According to this class 6L is named as experimental, and class 6K is named as control group. The data obtained from pupils are analised by using SPSS for Windows package programme. From the data analysis the following results obtained: 1.The comparison of pre-test and post-test results on control group indicate that there is a significant difference in favour of post-test of control group. 2. The comparison of pre-test and post-test results on experiemental group indicate that there is a significant difference in favour of post-test of experiemental group. 3. When the post-tests for both groups the results indicate that there is a significant difference in favour of experimental group. Theis means that in the post test students in experiemental group are more successful than students in control group. 4.When results of the test named (long-lasting learning test) compared a meaningful diffrence in favour of experiemental group is revealed. 5. When experiemental group's post- test and long-lasting learning test compared there is a meaningful difference in favour of the post test of experimental group. 6.When control group's post-test and long-lasting learning test compared there is a meaningful difference in favour of the post-test of control group. 7.When control group's pre- and post-attitude scale results compared, no significant difference is found between pre- and post attitudes. 8.When experimental group's pre- and post-attitude scale results compared, no significant difference is found between pre- and post attitudes. 9. When both groups' post attitude scale results compared, no significant difference in favour of control group is found. According to findings of this research, some suggestions and recommendations for future studies were made.