Avrupa Yeşil Mutabakatı ve karbon pazarı
Grean Deal and carbon market
  1. Tez No: 896533
  2. Yazar: AYŞE TUĞBA AKTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA FÜSUN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
18.yüzyılın sonlarında oluşmaya başlayan Sanayi Devrimi ile dünya küresel bir değişime uğramıştır. Bu yıllardan itibaren her gün hızla artan endüstrileşme ve sanayileşme faaliyetleri ile günden güne üretim ve gelişme kapasitesi artarken doğal kaynaklar ise hızla tükenmeye başlamış ve bu gelişmelerin sonucu olarak birçok sorun meydana gelmiştir. Hızla azalan doğal kaynaklar ve tahrip edilerek kirletilen çevre 21.yüzyılın modern ekonomisini küresel önlemler almaya, anlaşmalar ve sözleşmeler yapmaya zorunlu hale getirmiştir. 1980'lerden günümüze kadar 1972 Stockholm İnsan ve Çevre Konferansı, 1997 Kyoto Protokolü, 2015 Paris İklim Anlaşması gibi uluslararası antlaşmalar ve protokoller hazırlanarak çevre konusunda bilinçlendirme çalışmaları sürerken, 2019 yılında Avrupa Birliği tarafından Avrupa Yeşil Mutabakatı oluşturularak iklim nötr olma konusunda büyük bir adım atılmıştır. AB 2050 yılında ilk karbon nötr kıta olacağını açıklamıştır. Bu çalışma ile Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın amacı nedir, kapsamları nelerdir, AB ile yüksek ithalat ve ihracat ilişkisine sahip Türkiye'nin bu anlaşma kapsamında atacağı adımlar, uygulayacağı eylem planları, dünyadaki ve Türkiye'deki karbon piyasaları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The world began to undergo a global change with the Industrial Revolution, which began to emerge at the end of the 18th century. Since these years, while the production and development capacity has increased day by day with the rapidly increasing industrialization and industrialization activities, natural resources have started to run out rapidly and many problems have occurred as the output of these developments. Our rapidly declining natural resources and the environment that has been destroyed and polluted have compelled the modern economy of the 21st century to take global measures, to make agreements and contracts. While efforts to raise awareness on the environment have been continuing by preparing international agreements and protocols such as the Stockholm Conference, the Kyoto Protocol, and the Paris Climate Agreement since the 1980s, a big step has been taken in terms of being climate neutral by forming the European Green Consensus in 2019 by the European Union. EU announced that it will be the first carbon neutral continent in 2050. In this study, what is the purpose of the European Green Deal, what are its scopes, the steps that Turkey, which has a high import and export relationship with the EU, will take within the scope of this agreement, the action plans to be implemented, the carbon market in the world and in Turkey will be examined.