Türkiye'nin taraf olduğu iklim anlaşmalarının karşılaştırmalı analizi ve olası etkileri
A comparative analysis of international agreements on climate change which Turkey acceded
  1. Tez No: 768300
  2. Yazar: FATMA MELTEM KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEILA AKBARISHAHABI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Son yıllarda, çevresel kaynakların etkin yönetimi ve iklim değişikliği etkilerinin azaltılması yönünde uluslararası düzeyde, birçok ülkenin katılımı ile sonuçlanan farklı anlaşmalar ve sözleşmeler ortaya konulmuştur. Bu çalışmada, Türkiye'nin de taraf olduğu, yürürlüğe girmiş iklim anlaşmalarının karşılaştırmalı analizinin yapılması ve aralarındaki farklılıkların ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemi olarak literatür tarama ve içerik analizi yöntemi kullanılmış, 1985 Ozon Tabakasının Korunması için Viyana Sözleşmesi, 1987 Ozon Tabakasını İncelten Maddeler İlişkin Montreal Protokolü, 1987 BMİDÇS, 1997 Kyoto Protokolü ve 2016 Paris ve 2021 Glasgow İklim Anlaşmaları değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma konusu olan protokol, anlaşma ve sözleşmeler genel esasları ile incelenmiş ve birbirleri ile kıyaslanarak karşılaştırmalı analizleri yapılmıştır. Böylece, önemli hususlar ve maddeler içeren bu anlaşma/sözleşmelerin karşılaştırmalı analizi yapılarak iklim değişikliği ile mücadelenin uluslararası hukuk alanındaki gelişme düzeyi ortaya konulmuştur. Karşılaştırma sonucunda her bir sözleşmenin bir öncekinden daha kapsayıcı olduğu ve daha bağlayıcı kurallar içerdiği tespit edilmiş ve iklim değişikliği ile mücadelede uluslararası iş birliğinin arttığına dair bir sonuç gözlemlenmiştir. Ayrıca, sera gazlarının emisyonunun azaltılması, iklim değişikliğinin hafifletilmesi için gerekli ancak yetersiz bir önlem olarak düşünülmekte, bunun yanı sıra, daha başarılı bir adaptasyon süreci için sosyal ve davranışsal düzenlemelere de ihtiyaç olduğu ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, different agreements and conventions have been put forward at the international level, resulting in the participation of many countries, in order to effectively manage environmental resources and reduce the effects of climate change. In this study, it is aimed to make a comparative analysis of the entered-into-force climate agreements and reveal the differences between them. In the study, literature review and content analysis method were used as a qualitative research method, 1985 Vienna Convention for the Protection of the Ozone Layer, 1987 Montreal Protocol on Ozone Depleting Substances, 1987 UNFCCC, 1997 Kyoto Protocol and 2016 Paris and 2021 Glasgow Climate Agreements were evaluated. Protocols, agreements, and conventions, which are the subject of the research, were examined with their general principles and comparative analyzes were made by comparing them with each other. Thus, the level of development of the fight against climate change in the field of international law has been revealed by making a comparative analysis of these agreements/contracts, which contain important issues and articles. As a result of the comparison, it has been determined that each convention is more inclusive and contains more binding rules than the previous one, and it has been observed that international cooperation in the fight against climate change has increased. In addition, reducing the emission of greenhouse gases is considered a necessary but insufficient measure to mitigate climate change, besides, it is foreseen that social and behavioral adjustments are needed for a more successful adaptation process.