Açıkhava reklamlarında etkileşimli tasarım
Interaction design in outdoor advertising
  1. Tez No: 452098
  2. Yazar: GÜLTEN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÇİĞDEM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Reklam, ticaret faaliyetlerinin gösterildiği hemen hemen her alanda kendisine yer bulan güçlü bir pazarlama aracıdır. Günümüzde, marka bilinirliği yüksek markaların bile reklam yapmaya ihtiyacının olduğu ve bunun için yüksek bütçeler ayırıp, her geçen gün yeni bir mecrada kendilerine yer bulmaya çalıştığı bilinmektedir. Pazardaki en güçlü firmaların bile reklamın hatırlatıcı gücüne ihtiyaç duyduğunu söylemek mümkündür. Bilinen en eski reklam mecralarından biri olan açıkhava reklamları ise ev dışı ortamlarda en sık rastlanan reklam türü olması, devasa boyutları, ışıklandırma ve hareketli grafikler kullanabilmesi gibi özellikleri barındırabilmesi sebebiyle geçerliliğini ve etkinliğini korumaktadır. Bu avantajların yanı sıra, açıkhava reklamlarının çeşitli yeni iletişim yolları yaratmaya elverişli olması ve teknolojik gelişmelerle sıkı bir işbirliği içerisinde olması sebebiyle dinamik bir yapısının olduğu görülmektedir. Özellikle büyük şehirlerde reklam trafiğinin artması üzerine farklılaşmak önem kazanmıştır. Bu noktada ise hedef kitlesine ulaşmak için yeni iletişim yolları yaratan ya da teknolojik unsurları geleneksel açıkhava reklamcılığıyla harmanlayan etkileşimli açıkhava reklamları kendine yer edinmeye başlamıştır. Bu çalışmada, etkileşimli reklamların tarihi gelişim süreci içerisinde yerinin incelenmesi ve sektörde çalışan akademisyen ve reklamcıların görüşleri doğrultusunda etkileşimli açıkhava reklamlarının değerlendirilmesi kriterlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda etkileşimli açıkhava reklamlarının etkinliğinde rol oynadığı düşünülen; dikkat çekicilik, özgünlük, ürüne odaklılık, akılda kalıcılık, hedef kitlenin özelliklerini taşımak, ağızdan ağıza yayılım, marka kimliğini yansıtma, duygusal bağ kurma, internet yayılımı, sosyokültürel yapıya uygun olma, teknolojik yenilikleri barındırma, ürün/marka görünürlüğü ve görsel dil uygunluğu olmak üzere 13 etken incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Açıkhava reklamları, etkileşim, etkileşimli tasarım
Özet (Çeviri)
Advertising is a strong marketing tool that exists almost in every area with trading activity. Today, it is known that even the brands with high recognition need to advertise and they spare high budgets for this, and try to find their place in new courses every passing day. Thus, it is possible to say that even the strongest company in the market needs the reminding power of the advertisements. One of the oldest known forms of advertisement is the outdoor advertisement and it still keeps its efficiency and validity today, because it is one of the most common advertisement types used in the outdoors and it can be illuminated with dynamic graphics. Alongside these advantages, it can be observed that the outdoor advertisements have dynamic structures, as they are suitable for creating various new communication ways and are in cooperation with the latest technological developments. Especially, in the big cities, as the traffic of advertisement increases, being different and original has become very important. At this point, interactive outdoor advertisements, which create new communication ways in order to reach the target audience by blending the technological elements with the traditional outdoor advertising, have started to gain importance. In this study, it is aimed to examine the place of the interactive advertisements in the historical development process and to determine the evaluation criteria for them via the opinions of the academicians and advertisers working in the sector. Accordingly, thirteen factors which are thought to be playing a part in the effectiveness of the interactive outdoor advertising are examined; including strikingness, uniqueness, focus on the product, memorability, carrying the features of the target market, spreading about, reflecting the brand identity, bonding emotionally, spreading on the internet, being suitable for the sociocultural structure, possessing technological innovations, product/brand appearance and suitability of visual language. Keywords : Outdoor advertising, interaction, interaction design