The statist industrialization and the formation of industrial working class in the early republic
Erken cumhuriyet döneminde devletçi sanayileşme ve sanayi işçi sınıfının oluşumu
- Tez No: 205036
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezin amacı, 1930'ların ilk yarısında başlayan devletçi sanayileşme politikalarınave bu bağlamda ekonomik, sosyal, ideolojik ve siyasi boyutlarıyla Türkiye sanayi işçisınıfının oluşumuna tarihsel bir yaklaşım geliştirmektir. Tezde, Sümerbank ve Etibank devletişletmelerinin sanayi işçisi profilini nasıl şekillendirdikleri ve sınıf içi kompozisyon vesınıflararası ilişkiler üzerinde nasıl bir etkide bulundukları incelenmektedir. Bu devletişletmeleri sadece bir üretim mekanı olmanın ötesine geçerek konut, eğitim ve benzerifaaliyetler içinde bulunurlar. Bu yönüyle bu sanayi kompleksleri, devletçi sanayileşmeninihtiyaç duyduğu emek gücünün sağlanması ve yeniden üretiminde rol üstlenirler. Buişletmeler tarafından izlenen politikalar, sanayi işçi sınıfının oluşumu ve sınıf kimliğininsunumu üzerinde de etkili oldu. Tez, bu etkinin işçiler tarafından nasıl deneyimlendiğiniaktararak, sendikalaşma yasağı öncesi ve sonrası emek hareketini ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The basic concern of this master?s thesis is to develop a historical approach towards the statistindustrialization initiated in early 1930s and the formation of Turkish industrial working classwith its economic, social, ideological and political aspects. It tries to ascertain how the state-owned enterprises Sümerbank and Etibank shaped the profile of the industrial working classand what sort of an influence they had on the intra-class composition and inter-class relations.Those state-owned factories went beyond being merely a production plant and provided otherfacilities such as housing, training activities, and so on. In this way, the industry complexescontributed to the provisioning and the reproduction of the labour force required by the statistindustrialization. The policies pursued by those enterprises had an impact also on theformation and representation of the class identity of industrial workers. Depicting how thoseimpacts were experienced by workers, this thesis examines the labor movement, includingboth the period before and after the ban on unionization.