Alaşehir ve yöresi ağızları
Dialect of Alaşehir and its regions
- Tez No: 205141
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEDRİ SARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu çalışma ile Alaşehir ve yöresinde bulunan köylerin ağız özellikleri,derleme yoluyla incelenmiştir.Bir yörenin ağız özelliği, tarihi geçmişi ve etnik yapısıyla yakından ilgilidir.Bu konulara tezin giriş bölümünde yer verilmiştir.Yazı dilinden farklı olarak yörede kullanılan ünlü-ünsüz çeşitleri verilmiştir.Ünlülerde ve ünsüzlerde görülen ses olayları da ayrıntılı olarak incelenmiştir.Tezin ikinci bölümünü oluşturan Şekil Bilgisi'nde isimler başta olmak üzeresıfat, zarf, zamir, edat, bağlaç ve fiiller ele alınmıştır. Burada Türkiye Türkçesi'nindil özelliklerinden farklı olan örnekler metinlerden bulunarak gösterilmiş ve yapınınnedeni belirtilmiştir.Ağız çalışması yapılan bölgede ses olayları tek tek incelemeye alınmış veörneklerle belirtilmiştir. Özellikle örnek bol kullanılmıştır. Metinlerde rastlanmayan;fakat yörede fazlaca kullanılan örnekler de abartılmadan birkaç yerde gösterilmiştir.Son bölümde ise, yazı dilinde bulunmayan ya da söyleyişleri farklı olankelimeler sözlük oluşturularak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
At this study, peculiarities the dialect of Alaşehir and its towns has beenstudied. Any dialect belonging any region is connected with the culture and theethnic peculiarity of the region. These subjects have been given at the introduction.Besides, it has been given how the region has used the variety between vocaland consonant at speaking language as well as the writing language.The second part of the study has been called as morphology. At this chapterhave been, nouns, adjectives, adverbs, pronouns, prepositions, connectors and verbsstudied. So some different uses have been determined and explained.At the region, where this study were carried out, variety of voices has detailedbeen studied and they were exemplified. Sometimes, some examples especially havebeen given so as to show that they were used in the region not in the texts.At the last chapter of the study, a dictionary has been compiled to show thewords used in the region.