Sınıf rehber öğretmenlerinin algılarına göre psikolojik danışmanların duygusal zeka düzeyleri (Kırıkkale İli örneği )
Psychological counselors' emotional intelligence levels according to class guide teachers' perceptions (Sample of Kırıkkale County)
  1. Tez No: 205172
  2. Yazar: GÜLAY SEMİZ KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. BİNNUR YEŞİLYAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZETSINIF REHBER ÖRETMENLERNN ALGILARINA GÖRE PSKOLOJKDANIMANLARIN DUYGUSAL ZEKA DÜZEYLER(Kırıkkale li Örnei)Körolu, Gülay SemizYüksek Lisans, Rehberlik ve Psikolojik Danımanlık BölümüTez Danımanı: Prof. Dr. Binnur YeilyaprakMart, 2006, 8+XIII SayfaBu aratırmanın amacı, sınıf rehber öretmenlerinin algılarına görepsikolojik danımanların duygusal zeka düzeyini saptamak ve çeitlideikenler açısından incelemektir.Aratırmanın yürütülmesinde tarama modeli kullanılmıtır. Veriler buaratırmada gelitirilen Duygusal Zeka Ölçei ile toplanmıtır.Aratırma grubunu, 2004-2005 eitim ve öretim yılında Kırıkkaleilindeki psikolojik danımanı olan merkez ilköretim ve ortaöretimokullarında görev yapan 620 sınıf rehber öretmeni ve 45 psikolojikdanıman oluturmaktadır. Ancak öretmenlerin ve psikolojik danımanlarınbelirlenmesinde en az 2 yıl birlikte çalıma sınırlılıı dorultusunda aratırmagrubundaki sınıf rehber öretmeni sayısı 424 ve psikolojik danıman sayısı4 olarak belirlenmitir. Aratırmaya katılan okul sayısı 4'dir.Aratırmada elde edilen verilerin istatistik analizinde frekans (f),yüzde (%), aritmetik ortalama (Χ ), standart sapma (ss), varyans analizi,t- testi ve scheffe testi kullanılmıtır. 0.5 hata payı göz önündebulundurulmutur. Elde edilen bulgular tablo ve grafikler ile yorumlanmıtır.vAratırmada varılan sonuçlar unlardır:Sınıf rehber öretmenlerinin algılarına göre psikolojik danımanlarınduygusal zeka düzeylerinin aratırıldıı bu çalımada, istatistiksel analizlersonucunda elde edilen bulgulara göre aaıdaki sonuçlara ulaılmıtır:. Sınıf rehber öretmenlerinin, psikolojik danımanların duygusalzeka düzeylerine ilikin genel algıları ve duygusal zekanın alt boyutlarına(özbilinç, duyguları yönetme, empati, motivasyon ve sosyal beceriler) ilikinalgıları orta düzeydedir. Bu düzey ölçekte ?kararsızım? derecesine denkgelmektedir.2. Sınıf rehber öretmenlere ait bran, cinsiyet ve görev yaptıklarıeitim kademesi deikenlerinin, psikolojik danımanların duygusal zekadüzeylerine ve alt boyutlarına ilikin algıları üzerinde anlamlı bir etkisininolmadıı görülmütür. Ancak, hizmet yılı ve ya deikenlerinde sınıf rehberöretmenlerinin, psikolojik danımanların duygusal zeka düzeylerine ve altboyutlarına ilikin algılamalarında farklılık bulunmutur.3. Psikolojik danımanların mezun oldukları alan, ya, cinsiyet(motivasyon alt boyutu hariç) ve görev yaptıı eitim kademesine göreduygusal zeka düzeylerine ve alt boyutlarına ilikin, sınıf rehberöretmenlerinin algıları arasında farklılık görülmemitir. Ancak, psikolojikdanımanların hizmet yıllarına göre duygusal zeka düzeylerine ve altboyutlarının tümüne ilikin, sınıf rehber öretmenlerinin algıları arasındafarklılık bulunmutur.vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPSCHOLOGICAL COUNSELORS? EMOTIONAL INTELLIGENCE LEVELSACCORDING TO CLASS GUIDE TEACHERS? PERCEPTIONS(Sample of Kırıkkale County)Körolu, Gülay SemizMaster Dissertation, Psychological Counseling and Guidance DepartmentSupervisor: Prof. Dr. Binnur YeilyaprakMarch, 2006, 8+XIII PagesThe aim of this research is to establish psychological counselors?emotional intelligence levels according to class guide teachers? perceptionsand to study in terms of various variables.Survey method is used during the research. Datas had beengathered with an Emotional Intelligence Scala which is developed in thisresearch.Research group is formed of 620 class guide teachers and 45psychological counselors located at primary and secondary schools at centralKırıkkale county in 2004-2005 education term. But, according to workingbetween 2 years limitation of the research, 424 class guide teachers and 4psychological counselors were determined in the group. 4 schools areinvolved in the research.At the statistical analysis of data gathered in research; frequency (f),percentage (%), arithmetical average (x) and standard deviation (ss), scheffetest, variance analysis and t-test are used. 0.5 error margin is considered.The findings are interpreted by tables and graphics.viiThe conclusions obtained from the research :In this research in which the class guide teachers? perceptions topsychological counselors? emotional intelligence is researched, the findingsobtained from statistical analyses are as follows:. Class guide teachers? perceptions about psychological counselors?emotional intelligence levels both at general and inferior dimensions ofemotional intelligence (Self-awerness, self regulation, empathy, motivationand social skills) is at ?uncurtain? level.2. There is no meaningful effect of branch, sex and educational duty rank ofclass guide teachers were found on class guide teachers? perception levels ofpsychological counselors? emotional intelligence in both general and inferiordimensions. But, class guide teachers having difference in years of duty andage have different perceptions about psychological counselors? emotionalintelligence levels.3. No differences were observed about class guide teachers? perceptions onpsychological counselors? emotional intelligence according to psychologicalcounselors? sexes (except motivation inferior dimension), educational dutyranks and graduations from the field. But, differences were found about classguide teachers? perceptions on emotional intelligence of psychologicalcounselors who have difference in years of duty.viii