Türkiye'de basın çalışanlarının istihdam sorunlarının incelenmesi
The study of employment problems of the media workers in Turkey
  1. Tez No: 205212
  2. Yazar: BELGİN YÖYEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVDA DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İletişim Bilimleri, Labour Economics and Industrial Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Yeni teknolojilerin kitle iletişiminde kullanımı sonucu, basın sektöründe1990'lı yıllardan itibaren baş döndürücü gelişmeler yaşanmaktadır. Haberinüretimi, iletimi ve sunumu aşamalarında zaman ve mesafe sorun olmaktançıkarken, yaygın kullanımı ile medya da diyebileceğimiz kitle iletişimorganlarının sayısı sürekli artmakta, içerikler zenginleşmekte, okuyucu-dinleyici ve izleyicilere ulaşmak için yaşanan amansız rekabet ise, sektördesürekli yeni yatırımlar yapılmasına yol açmaktadır.Teknolojik gelişmelerin yanı sıra, küreselleşme ve tekelleşme gibiekonomik, toplumsal ve siyasal gelişmeler de basın sektörünü etkilemekte,medyadaki tekelleşme eğilimleri günümüzde kıtalararası boyutlaraulaşmaktadır. Haberin üretimindeki temel rolü nedeniyle, tüm bu gelişmelerdendoğrudan etkilenen basın çalışanları ise, kitle iletişim organlarındaki nicelikselartışa karşın giderek artan oranlarda istihdam sorunu ile karşı karşıyakalmaktadır. Sektördeki genel gelişmelerin yanı sıra, Türkiye'ye özgüekonomik, hukuksal ve siyasal nedenler de gazetecilerin istihdam ve çalışmakoşullarında sorunlara neden olmaktadır.Türkiye'de basın çalışanlarının istihdam sorunlarının incelendiğiçalışmanın ilk bölümünde; öncelikle basın, basın çalışanı ve basın sektörükavramlarına yer verilmiş, ardından basın sektörü yapısal açıdan incelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde ise, basın sektörünün istihdam yapısındakideğişimin nedenleri ve basın çalışanları üzerindeki etkileri genel olarak veTürkiye açısından değerlendirilmiştir. Son olarak, tespit edilen istihdamsorunlarının çözümüne yönelik önerilere üçüncü bölümde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of using new information and communication technologies inmass media, there has been fascinating developments in media industry sinvethe 1990?s. As the time and distance are no longer a concern in production,transmission and presentation of news, the number of mass media instrumentsis increasing. While the content of the news is getting richer, the strongcompetetion to reach the readers and audience is leading to continuousinvestments in the media sector.In addition to the technological advances, globalization andmonopolization and similar economic, social and political developments effectthe media industry. The tendency towards monopolization in media industryhas reached to intercontinental dimensions. Media workers are directlyinfluenced by these developments. Although the media workers have afundamental role in the production of the news, and although the number ofmass media instruments are increasing, the journalists are faced withunemployment. In parallel to general developments in the media industry, theeconomical, legal and political aspects of Turkey causes problems inemployment and conditions of workplace.Media workers? employment problems in Turkey has been studied in thefirst chapter; primarily media, media workers and media industry conceptshave been emphasized, followed by a structural analysis of the media industry.In the second chapter, the reason of changes in employment structure of themedia industry and its effects thereof, have been evaluated in both generalperspective and from the perspective of Turkey. Finally, the jointrecommendations towards the solution of the employment problems that hasbeen pointed out are provided in chapter 3.Key World: 1) Journalist. 2) Press. 3) Media Sector.4) Employment. 5) Mass Media.