Ana fikir bulma stratejisi öğretiminin ana fikir bulma ve okuduğunu anlamaya etkisi
The effect of main idea strategy instruction on finding main idea and reading comprehension
- Tez No: 205213
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYATİ AKYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Son dönemlerde yapılan çalısmalar ana fikri belirlemenin önemini ortaya koymakta ve arastırmacılar ana fikir olusturma becerisini hazırladıkları okudugunu anlama becerileri listelerinde daima üst sıralarda yer vermektedirler. Nitekim bazı yazarlar ana fikri ?okudugunu anlama tekerleginin merkezi? olarak tanımlamaktadır. Bu arastırmada ana fikir bulma stratejileri ögretiminin, ana fikir bulma ve okudugunu anlamaya etkisi arastırılmıstır. Deney grubu ögrencilerine uygulanan ana fikir bulma stratejileri ögretimi ile, kontrol grubu ögrencilerine uygulanan geleneksel yapıdaki ögretimin, ögrencilerin okudugunu anlama ve ana fikir bulma becerilerinin gelisimine etkisi karsılastırılmıstır. Bu amaçla asagıdaki sorulara cevap aranmıstır: lkögretim 5. sınıf ögrencilerinden, ana fikir bulma stratejileri ögretimi yapılan grupla geleneksel ögretim yapılan grup arasında: 1. Metnin ana fikrini bulma becerileri bakımından farklılasma var mıdır? 2. Metnin konusunu bulma becerileri bakımından farklılasma var mıdır? 3. Okudugunu anlama becerileri bakımından farklılasma var mıdır? lkögretim 5. sınıf ögrencilerinden, ana fikir bulma stratejisi ögretimi yapılan grupla geleneksel ögretim yapılan grubun: 4. Metnin konusunu bulma becerileri, metnin türüne göre farklılasmakta mıdır? 5. Metnin ana fikrini bulma becerileri, metnin türüne göre farklılasmakta mıdır? 6. Okudugunu anlama becerileri, metnin türüne göre farklılasmakta mıdır? Bu arastırma, ön test ? son test kontrol gruplu deneme modelinde bir arastırmadır. Uygulanacak ana fikir bulma stratejisinin islerliginin ve bu stratejinin uygulamada ne kadar etkili oldugunun belirlenmesi amacıyla 3 hafta süre ile iki farklı gruba pilot uygulama yapılmıstır. Bunlardan biri deney ve kontrol grubu dısında bir gruba digeri ise deney grubuna uygulanmıstır. Arastırmanın çalısma grubunu, Ankara il merkezinde bulunan ve egitim ögretim hizmetleri Millî Egitim Bakanlıgı tarafından yürütülmekte olan Emin Saglamer lkögretim Okulunun 5/A (kontrol grubu) ve 5/B (deney grubu) sınıfları olusturmaktadır. iii Deney grubuna ana fikir bulma stratejileri ögretimi yapılırken kontrol grubuna geleneksel ögretim uygulanmaya devam edilmistir. Deneysel uygulama süresince deney ve kontrol gruplarında aynı metinler islenmistir. Arastırma verilerinin toplanmasında arastırmacı tarafından gelistirilmis olan Gözlem Formları, Ögretmen ve Ögrenci Görüsme Formları, Okudugunu Anlama ve Ana Fikir Bulma Ölçegi ön test ve son test formları kullanılmıstır. Nicel verilerin analizinde; yüzde, frekans, aritmetik ortalama, bagımsız gruplar için t testi gibi istatistiksel teknikler kullanılmıstır. Nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz teknigi kullanılmıstır. Arastırma bulgularına göre; lkögretim 5. sınıf ögrencilerinden, ana fikir bulma stratejileri ögretimi yapılan deney grubuyla, geleneksel ögretim yapılan kontrol grubu arasında ; 1. Metnin ana fikrini bulma becerileri bakımından deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmustur. 2. Metnin konusunu bulma becerileri bakımından deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmustur. 3. Okudugunu anlama becerileri bakımından deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmustur. 4. Metnin konusunu bulma becerileri bakımından bilgi verici metinlerde anlamlı bir fark bulunmazken, hikâye edici metinlerde deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmustur. 5. Metnin ana fikrini bulma becerileri bakımından bilgi verici metinlerde anlamlı bir fark bulunmazken, hikâye edici metinlerde deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmustur. 6. Okudugunu anlama becerileri bakımından hem bilgi verici metinlerde hem de hikâye edici metinlerde deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmustur.
Özet (Çeviri)
Recent studies have pointed the importance of the main idea determination and researchers always give a top place to the skill of the finding main idea in lists of reading comprehension skills they prepared. As a matter of fact, some researchers define the main idea as ?the center of the reading comprehension wheel?. In this study, the impact of teaching finding main idea strategies on the finding main idea and reading comprehension was investigated. Teaching finding main idea strategies applied to the students in experimental group and traditional teaching method applied to students in control group were compared on the basis of the impact on the improvement of reading comprehension and finding main idea skills. For this purpose, the answers of the following questions were searched: Between the experimental and control groups; 1. Is there any difference in finding main idea skills? 2. Is there any difference in finding the topic? 3. Is there any difference in reading comprehension skills? Between the experimental and control groups; 4. Does the skill of finding topic differ depending on the type of text? 5. Does the skill of finding main idea differ depending on the type of text? 6. Does the skill of reading comprehension differ depending on the type of text? In this study, a pretest-posttest with control group model approach was used. A pilot study was conducted for 3 weeks to determine the applicability and the effectiveness of the finding main idea strategy in the application. One of these group was out of control and experimental group, while, the other group was experimental group. v The study groups comprise 5/A (control group) and 5/B (experimental group) classes in Emin Saglamer Primary School, a public school in which instruction was conducted by Ministry of National Education. While experimental group was taught finding main idea strategies, traditional teaching was continued in control group. The same texts were used in both groups during the study. Data were collected using Observation Forms, Interview Forms for Students and Teachers, Reading Comprehension and Finding Main Idea Forms as pretests-posttests, which were developed by the researcher. In the analysis of qualitative data, some statistical techniques, such as; percentage, frequency, average and t test for independent groups were used, while, the analysis of quantitative data were done using descriptive statistical method. Study results showed that between experimental and test groups; 1. A significant difference was found in experimental group?s favor regarding finding main idea skills. 2. A significant difference was found in experimental group?s favor regarding skills of finding topic. 3. A significant difference was found in experimental group?s favor regarding reading comprehension skills. 4. Regarding the skills of finding topic; although no significant difference was observed between groups in expository texts, a significant difference was observed in experimental group?s favor in narrative texts. 5. Regarding the skills of finding main idea; although no significant difference was observed between groups in expository texts, a significant difference was observed in experimental group?s favor in narrative texts. 6. Regarding reading comprehension skill, a significant difference was observed in experimental group?s favor not only in expository texts, but also in narrative texts