Küresellesme ve eğitim -1980 sonrası neoliberal eğitim politikalarının türk eğitim sistemine etkisi-
Globalisation and education
  1. Tez No: 205238
  2. Yazar: TEZCAN ÇAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN NAZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kapitalizmin 1970'lerde yaşadığı yapısal krizin sonucu olarak ortaya çıkanküreselleşme, iktisadi/siyasi/kültürel yapı ve süreçlere damgasını vuran bir dönüşümü ifadeetmektedir. Küreselleşme sürecinin ideolojisini oluşturan neoliberalizm ile yeni sağ proje ise,sosyal devlet anlayışının terk edilmesine yol açmaktadır.Türkiye'de 1980 sonrasında uygulamaya geçen neoliberalizm ve yeni sağ proje, kamuyönetimi ve işlevlerini yeniden tanımlamakta; devletin sunduğu bir hizmet olarak eğitim debu süreçten etkilenmektedir. Bu çerçevede Türkiye'de eğitimin özelleştirilmesi günümüzdeyönetişim söylemiyle hayata geçmektedir.Çalışmanın başlıca amacını, neoliberal küreselleşme sürecinde; eğitim sistemininTürkiye'de nasıl dönüşüme uğradığını gösterme çabası oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalisation that is the result of capitalism?s structural crisis in 1970?s has expressedeconomical/political/cultural structure and processes giving rise to an enormoustransformation. Neoliberalizm composing the ideology of the globalisation and new rightproject have caused to leave the welfare-state conception.Neoliberalizm and new right project applying in Turkey after 1980, have been re-defined the public?s management and functions, and educational system as a public servicehas been affected by this process. In this result, the privatization of the education in Turkeyhas been put into practice with `governance? discourse.The principal objective of this study is to investigate how the educational system istransformed in neoliberal globalisation in Turkey.