Askerlik sürecinin ' vatani görev dönemi' bireylerin cumhuriyet ve ulus bilinci üzerine etkileri (3 üncü Kara Havacılık Alayı eratı üzerine bir araştırma )
- Tez No: 205239
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Sosyoloji, Defense and Defense Technologies, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmanın amacı; genel bir çerçeve içerisinde, ?Askerlik hizmet sürecinin(vatani görev dönemi), bireylerin Cumhuriyet ve Ulus Bilinci üzerine etkisi? olgusunuirdelemektir. Bu tez ile millet ve milliyetçilik kavramlarının tarihsel gelişimi de gözönünde bulundurularak, farklı bölgelerden gelerek Silahlı Kuvvetlerde askerlik yapanpersonelin askerliğe başladığındaki ve askerlik sonundaki cumhuriyet ve ulus bilincianlayışları arasındaki farklılıklar değerlendirilmiş, varsa, bu farklılıklarda rol oynayanetkenler sorgulanmıştır. Bu çalışmanın ortaya çıkardığı sonuçların bir referansoluşturması üzerinde odaklanma sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In general perspective, the purpose of this study is to scrutinize the fact of ?Theaffect of the military service period on the individual?s republic and nation conscious?.By means of this thesis, the difference between the individual understands of republicand nation conscious in the beginning and end of military service are assessed withtaking the historical progress of nation and nationalism into consideration, if anydiscrepancies noticed, the factors which cause these discrepancies are interrogated. Ithas been tried to provide focusing on the results obtained by this study to constitute areference.