Ege gübre kazısı hellenistik dönem seramikleri
Hellenistic period ceramics from ege gubre excavation
- Tez No: 205248
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YASEMİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Ege Gübre Kazısı adını, içinde bulunduğu fabrikadan almaktadır. Kazı alanıKyme kentinin güneyinde ve kente yaklaşık olarak 1200 m uzaklıkta bulunmaktadır.Kazı alanından Neolitik dönemi yansıtan seramik buluntu yoğun olarak ele geçmeklebirlikte söz konusu dönem mimari yapılarla da temsil edilmektedir.Tez kapsamında Ege Gübre Kazısı Hellenistik dönem seramikleri çalışılmıştır.Genel olarak üç ana seramik grubu üzerinde çalışma yoğunlaşmıştır. Seramik grupları,firnisli seramikler, Batı Yamacı teknikli seramikler ve kalıp yapımı kaselerdenoluşmaktadır. Her üç gruptan toplam 163 parça değerlendirilmiştir.Genel olarak seramik grupları incelendiğinde, M.Ö. 4. yüzyılın sonlarını temsileden örnekler olduğu gibi, M.Ö. 3. yüzyıl örnekleri ve bunların yanı sıra M.Ö. 2. yüzyıliçine tarihlendirilen malzemeler de yer almaktadır. Böylelikle incelenen seramikgruplarının, Hellenistik dönemin yaklaşık olarak iki yüzyılını temsil ettiği anlaşılmıştır.Kalıp yapımı kaselerin özellikle form anlayışlarından yola çıkarak Kyme üretimiolduğu belirtilmiştir. Form özellikleriyle birlikte bazı örneklerde bezeme anlayışı daKyme üretimi olduklarını desteklemektedir. Batı Yamacı teknikli seramikler için üretimmerkezi olarak Pergamon kenti ön plana çıkmaktadır. Bazı örneklerde form ve bezemeanlayışlarının Pergamon kenti üretimleriyle oldukça uyumlu oldukları görülmüştür.Firnisli seramikler içinde özellikle balık tabaklarının Kyme üretimi olabileceğibelirtilmiştir. Bununla birlikte çok az sayıda olmakla birlikte Attika üretimi erkenHellenistik dönem seramik örnekleri de çalışma kapsamı içinde yer almıştır.Ege Gübre düz yerleşimi Hellenistik dönem seramikleri yoğun olarak -2.00 -2.50 m. seviyelerinden ele geçmiştir ve yaklaşık olarak yarım metrelik Hellenistik dolgutespit edilmiştir. Hellenistik dönemi yansıtan çok sayıda seramik buluntunun yanı sıramimari yapılara ulaşılamamıştır. Mimari yapı bir tek kuyu yapısıyla temsiledilmektedir. Ancak yoğun olarak ele geçen çatı kiremitleri alanda mimari yapılarınolabileceğini önermektedir. Yerleşim olarak değerlendirilen alanın, Kyme kenti ilebağlantılı olduğu ve bir şekilde kentin dış kesimini oluşturduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The excavation of Ege Gübre is cold by the factory where its takes place. Theexcavation site is in the south of the city of Kyme and is approximately 1200m. faraway from the city. The ceramics from the Neolithic period are found very densely aswell as the architectural constructions from the same period.The ceramics of the Ege Gübre Excavation is the main theme of the thesis.Generally three main group of ceramics are focused on. The ceramic groups are glazeceramics, West Slope technical ceramics and the Megarian bowls. 163 piece of ceramicswere utilised from these groups.When the ceramics were analyzed, there are some pieces which represents late 4B.C., some examples from 3 B.C. and also some material that are belong to 2 B.C. Inthis way, it has been understood that ceramic groups are represented two centuries ofHellenistic period.The mold technical cases are mentioned as Kyme production due to the formstyle especially. This is supported with some adornments in some examples. Pergamonis thought as the main city of west slope technical ceramics production center. It wasseen that in some examples the adornments and forms are very similar to this style. It ismentioned that the firnisli ceramics especially the fish plates are thought as Kymeproduction. Besides that some Attika production ceramics are analyzed even with littlenumber in the study.Ege Gübre ceramics of Hellenistic period plain settlement were found in the2.00-2.50 m. levels and approximately half meter Hellenistic wadding was found,also. Even the big number of Hellenistic period ceramics, any of architecturalconstructions were found. That is represented with just a well. However, the density ofthe roof tile leads to think that there could some buildings underneath. t is thought thatthe settlement part connected to the city of Kyme and is situated on the countryside ofthe city.