Fakir Baykurt'un köy romanlarında sosyal yapı
Social structure in the novels of Fakir Baykurt set in the villages
  1. Tez No: 205252
  2. Yazar: EDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK YEŞİLTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET?Fakir Baykurt'un Köy Romanlarında Sosyal Yapı? başlıklı tez çalışmasında,Cumhuriyet'in kurulmasıyla birlikte önemi artan ?köy? ve ?köylü? konusunun Cumhuriyetsonrası Türk modernleşme projesi içerisindeki yeri, Fakir Baykurt'un köy temalı romanlarıtemelinde açıklanmaya çalışılmıştır.Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren, düşünce hayatının ve buna bağlı olarak edebiyatın,devletin ideolojisi çizgisinde geliştiği görülür. Köy ve köylü konusunun Cumhuriyetdöneminden itibaren Türk düşünce tarihinde benzeri görülmedik bir şekilde ilgi konusuolması, dönemin edebi ortamını da etkilemiş ve bunun sonucunda ?köy? bir akım olarak Türkedebiyat tarihi içinde yerini almıştır.Fakir Baykurt'un 1958-1977 yılları arasında kaleme aldığı köy temalı dokuz romanda,dönemin toplumsal yapısının izlerini açıkça görmek mümkündür. Kendisi de köyde yetişmiş,köyü yakından tanıyan bir yazar olan Fakir Baykurt romanlarında, çok partili döneme geçişlebirlikte köylü nüfusun siyasal ve sosyal alandaki görünümlerini, ekonomik şartlarını, sosyalyaşamdaki alışkanlıklarını, eğitime olan bakış açılarını, yaşadıkları çevreyi, sağlık koşullarınıve dini inançlarını ele almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTWithin the thesis work entitled ?Social Structure In The Novels Of Fakir BaykurtSet In The Villages?, the place of ?village? and ?villager? issues which haveincreasingly importance after the foundation of the republic in the after-Republicmodernization process is tried to be discussed on a basis of the novels by Fakir Baykurtwhich have themes set in villages.Since the first years of the republic, it was observed that the thinking life andtherefore literature have been developed in parallel to the state ideology. The fact thatvillage and villager issues were incomparably in focus of interest in the Turkish historyof thinking right after the republic era has effected the literature scene of that day andconsequently the ?village? has set itself as a trend in the history of Turkish literature.In the nine novels with a theme set on villages, written by Fakir Baykurt between theyears 1958 and 1977, it is quite obvious that one can see the traces of the socialstructure of that day. Fakir Baykurt, who has also grown up in the villages and thereforeknown the reality of the villages very closely, discussed in his novels the outlooks of thepopulation in the villages after the foundation of republic on the political and socialscenes, their habits in the social life, their Point of view on education, their habitat,health conditions1