Televizyon haber yayıncılığında tabloidleşme olgusu: Atv ve Kanal 7 haber bültenlerinin karşılaştırılması
The Notion of tabloidisation in television news reporting : A comparison of the news on channel Atv and Channel 7
  1. Tez No: 205253
  2. Yazar: TURGAY TÜRKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET İMANÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
TELEV ZYON HABER YAYINCILIĞINDA TABLO DLEŞME OLGUSU: ATVVE KANAL 7 HABER BÜLTENLER N N KARŞILAŞTIRILMASITÜRKÇE ABSTRAKTnsanların bilgi edinme ve dünyadaki olayları öğrenme ihtiyacını önemli ölçüdekarşılayan televizyon, hızlılık ve görsellik özellikleri sayesinde sadece günümüzün değilgeleceğin de iletişim aracı olacaktır. Televizyon, olay ve olguları haberler aracılığıylatopluma aktarırken aynı zamanda toplumu da yönlendirmektedir. Bir başka deyişlekamuoyunun oluşmasında veya şekillenmesinde televizyonun görmezden gelinmeyecekkadar öneme sahiptir. Televizyonun sözü edilen işlevlerini başarılı bir şekilde yerinegetirebilmesi toplumun bu araçlardan aldığı enformasyonun güvenli ve doğru olduğunainanması gerekmektedir. Dolayısıyla haber içeriklerine yerleştirilen eğlence, şiddet,kaza, cinayet, trajedi ve suç gibi tabloid unsurlar bireylerin sağlıklı bilgi almasıönündeki ciddi engellerdir.Bu çalışmada haber içeriklerinde sunucu, sunuş biçimi, görsel öğeler, müzik,hangi aktörler ve temaların nasıl sunulduğu, nasıl dil kullanıldığı ele alınmıştır. Sonbölümde ise Atv ve Kanal 7 ana haber bültenlerindeki tabloidleşme olgusu içerik analiziyöntemi ile ortaya konmaya çalışılmıştır.Tabloid haber kullanımının toplum üzerindeki etkilerinin araştırıldığı buçalışmada, ticari kanallarda haberlerin ve olayların kişiselleştirildiği, tabloidleştirildiğive medya gruplarının kendi çıkarları ile uyuşan egemen ideolojinin devamı içinhaberleri nasıl kullandığı gözler önüne serilmektedir.
Özet (Çeviri)
THE NOTION OF TABLOIDISATION IN TELEVISION NEWS REPORTING:A COMPARISON OF THE NEWS ON CHANNEL ATV AND CHANNEL 7NG L ZCE ABSTRAKTTelevision, which mostly satisfies people?s needs to obtain information and keepthem up to date on the world affairs, is definitely an indispensable communicationmedium not only at present but also in the future due to its unique combination ofvisuality and speed. Television is a tool to steer the public while conveying events andconcepts via the news. In other words, its power to instigate and/or shape the publicopinion is too crucial to ignore. The realization of the aforementioned function oftelevision is governed by people?s beliefs that the information they are acquiring via thismedium is reliable and accurate. Consequently, the sensational reports of entertainment,violence, accidents, homicide, tragedies, and crime planted in the news contentseriously inflict damage to the public?s right of acquisition of relevant information.This study investigates the anchors, their ways of reporting, the visual elementsand the choice of music in their reports, how the news about actors and themes arereported, and what kind of reporting language is used. The final section of the studyincludes a comparison of tabloidisation of the evening news reports on Channel ATVand Channel 7 by using the content analysis method.This study, which attempts at examining the effects of sensational newsreporting by private television networks on public, reveals how the underlying events inthe news are personalized, and tabloidized. It also exposes how media groupsmanipulate the news in order to sustain ideologies they subscribe to.