Seyitbek Destanı'ndaki epik unsurlar
Epic elements of Seyitbek epic poem
  1. Tez No: 205254
  2. Yazar: YASEMİN KARADEMİRLİDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 489
Özet
ÖZETDestanlar milletlerin hayatında önemli bir yere sahiptir. Bir toplumun millethaline gelebilmesi için uzun zaman gerekmektedir. Varlığı tarihten önceki çağlara dayananmilletlerin hayatı hakkındabilgiyi, destanlar sayesinde öğreniriz. Nitekim SeyitbekDestanı'nda da aynı şey söz konusudur. Kırgız ve Kalmuk mücadeleleri Kırgız Türkleri'nintarihinden pek çok barındırır.?Seyitbek Destanı'ndaki Epik Unsurlar? adlı tezimizin giriş bölümü SeyitbekDestanı ve üzerinde yapılan çalışmalar ile destanın özetinden ibarettir.Birinci bölümde destanın teşekkülü, tarihi tabakası ve coğrafyası ifade edilmeyeçalışılmıştırİkinci bölümde destanın asıl kahramanı Seyitbek ile diğer kahramanlar olanZayırbek, Akkan Han, Dölön Han, Möl, Kalkanbay, Kamal, Ake, Tamurkan, Vazılkan,Teyişkan, Soyan Sana, Erke ve Torko, Kara Sınçı, Börü, Sancırgal, Kölbök, Emilbek ve Degesırasıyla belirtilmiştir.Üçüncü bölümde Seyitbek Destanı'nda Dede Korkut'un, Manas Destanı'nın veAk Möör Destanı'nın izlerinden bahsedilmiştir.Dördüncü bölümde Seyitbek Destanı'ndaki Epik unsurları teşkil eden motiflerörnekler verilerek incelenmiştir.Ayrıca Oruzbay Urmambetov varyatının transkripli mentni ve TürkiyeTürkçesi'ne aktarılmış metninden sonra sözlük ve bibliyografya gelmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe epic poems have special place in nations lives. For a society it takes a longtime, to be a nation. We can get the informations about the nations which have been existingfor the periods before history by the way of epic poems. Just as Seyitbek Epic Poem whichincludes Kırgız Turks history and the contention between Kalmuks and Kırgız Turks is aswell as the others.The introduction of our thesis which is named ?Epic Elements of SeyitbekEpic Poem? is about the studies on Seyitbek Epic Poem and its summaryIn the first part the epic poem?s formation historical layers and geographywhere it took place are tried to be shown.In the second part the main hero of the epic poem Seyitbek and also otherheroes and heroines Zayırbek, Akkan Han, Dölön Han, Möl, Kalkanbay, Kamal, Ake,Tamurkan, Vazılkan, Teyişkan, Soyan Sana, Erke ve Torko, Kara Sınçı, Börü, Sancırgal,Kölbök, Emilbek ve Dege are listed in order.In the third part of the tracks of Dede Korkut, Manas Epic Poem and Ak MöörEpic Poem in Seyitbek Epic Poem are shownIn the fourth part the epic poem elements of Seyitbek Epic Poem is examinedby giving examples.Apart from these Oruzbay Urmambetov?s variant reading?s text with transcriptwhich is translated into Turkey?s Turkish, dictionary and bibliography are given.