Başkurt milli şairi Nazar Necmi (hayatı-eserleri-edebi kişiliği)
National bashkirian poet Nazar Necmi (his life-his works-his stance in literature)
  1. Tez No: 205263
  2. Yazar: ROZALİYA DAVLETBAKOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TEMİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZETNazar Necmi, Başkurdistan'ın son dönemde yetiştirdiği en büyük yazar veşairlerinden biridir. Şöhreti, Başkurdistan dışında Tataristan'da ve bütün Rusya!yayayılmıştı. Eserleri de başta Rusça olmak üzere pek çok dile çevrilmiştir. Çalışma konusuolarak bu sahsı seçme sebebimiz, yazarın Türkiye'de de tanınması sağlamaktır.Çalışmamız, Önsöz, Giriş, iki bölüm, Kaynaklar ve Sonuç'tan oluşmaktadır.?Önsöz?de, niçin Nazar Necmi'yi seçtiğimiz açıklamaya ve çalışmamız sırasındaizlediğimiz yolu tanıtmaya çalıştık.?Giriş?te iki başlık bulunmaktadır. Birincisi ?Başkurt Tarihine Kısa Bir Bakış?,ikincisi de ?Başkurt Edebiyatı Tarihine Kısa Bir Bakış? şeklindedir. Burada, Başkurthalkı, tarihi ve edebiyatı hakkında özet halinde bilgi sunulmaktadır.Birinci bölüm ?Nazar Necmi? başlığını taşımaktadır. Bu bölümde, sırasıyla NazarNecmi'nin; hayatı, edebû kişiliği, dili ve üslubu, eserleri ile hakkında yapılan çalışmalartanıtılmaktadır. Tezimiz bir biyografi çalışması olduğu için, bu bölüm biraz uzuntutulmuştur.kinci bölüm de?Nazar Necmi'nin Eserlerinden Seçmeler? adını taşımaktadır.Burada daha çok şiir örnekleri bulunmaktadır. Çünkü, N. Necmi'nin şairlik yönü dahaönemlidir. Ayrıca iki hikayesi ile bir incelemesi de eklenmiştir. Bu seçilen örnekler, hemorijinal haliyle, hem de Türkiye Türkçesi karşılıklarıyla verilmiştir.Çalışmamız, kullandığımız ve konuyla ilgili gördüğünüz makale ve kitaplarınverildiği ?Kaynaklar? ve ?Sonuç? bölümleriyle tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTNazar Necmi is one of the most prominent authors and poems of Baskurdistan?slast eras. Outside Baskurdistan, his fame reached to Tataristan as well as whole Russia.His works have been translated into many languages on top of which is Russian. Thereason we chose this person for our study is to make him known in Turkey.Our study consists of preface, introduction, two chapters, references and results.In preface, we tried to explain the reason of choosing Nazar Necmi and themethod we followed throughout our study.There are two headings in the introduction. First one is ?A Short Introduction toBaskurt History? and the second one is ?A Short Intorduction to Baskurt LiteratureHistory?. In this section, a short summary on Baskurt society, history and literature hasbeen provided.The first chapter entitled as ?Nazar Necmi?. In this chapter, Nazar Necmi?s life,his stance in literature, the style he used and the researches done about his works havebeen introduced. Since this chapter is a thorough and rigorous bibliography work, it hasbeen held a little bit long.Second chapter named as ?Collection From Nazar Necmi?s Works?. There aremany poem examples in this section. Because, N. Necmi?s way of poem writing is moreimportant. Also, two tales and one dissertation of N. Necmi have been included. TheTurkish translation of these chosen examples have been provided.Our study ends with ?References? and ?Results? chapters in which the relatedarticles and books as well as the ones that we used have been provided.