Modern otomotiv ateşleme sistemleri yerli malı bir binek otosundaki uygulamaları üzerine bir inceleme
The Modern applications of ignition systems on a locally-produced car and evalutation of the results
  1. Tez No: 7372
  2. Yazar: CAN BAŞKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR HONDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Tez, mevcut klasik sistemlerin ve günümüzde kullanılmakta olan elektronik ateşleme sistemlerinin yerli yapım-“bir motor üzerindeki yakıt tasarrufuna muhtemel katkısını araştırılmasını amaçlamaktadır. Çalışmaların ”birinci aşamasında Mr yandan konuyla ilgili mevcut literatür araştırılırken diğer taraftan temin edilebilen üç değişik elektronik ateşleme sistemi eldeki motora adapte edilerek deney düzeneği deneylere hazırlanmıştır. İkinci aşamada ateşleme sistemleri mevcut dörtsilindirli 1600 cc/HC'lik motora "bağlanarak değişik çalışma koşullarında motorun tükettiği yakıt miktarları ölçülmüştür. Ölçülerin değerlerinin grafikleri çizilip grafikler den ortalama yakıt tasarrufları bulunmuştur. Çalışmaların içerdiği deneyler sonucunda, elde edilen ortalama yakıt tasarrufu değerleri platinli elektronik sistem ile min. % 1.796 ve mak.% 4.76,platinsiz elektronik sistemler ile ise min. % 6.04 ve mak.% 10..89 civarında olmuştur.
Özet (Çeviri)
The main target of this thesis is to determine the effect of conventional and electronic ignition systems on the fuel consumption on a localy produced engine.As the first step, some preliminary study on the related literar ture as carried out, and three different types of elect ronic ignition systems were adapted to the engine in pre paring the test apparatuses the second step, these sys tems were mounted on the engine with four cylinders and displacement volume of 1600 cc/HC, and fuel consumptions were" determined for some differentworking conduction. The* graphs of the measured values were plotted and the avara- ge fuel economies were obtained. In conclusion, the avara- ge fuel economy values for the electronical system with contact breakers are minimum % 1.796, and maximum % A, IS for the electronic system without contact breakers these values are minimum % 6.04 and maximum % 10.89