Yunan ve Roma mimarisindeki yapı teknikleri
Building techniques in Greek and Roman architecture
- Tez No: 205264
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜL GÜRTEKİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Archeology, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Antik dönemlerde inşa edilmiş, günümüze dek ayakta kalabilmiş veya antikkaynaklar ve arkeolojik bulgulardan öğrenebildiğimiz yapılar , büyüklük ve estetiknitelikleriyle her zaman hayranlık uyandırmıştır. Bu yapıların nasıl inşa edildiklerinedair sorular ile doğal ve insan kaynaklı kimi tahribatlara karşı koyabilme güçlerininteknik açıdan incelenmesi gerekliliği bu araştırmanın çıkış nedenlerini oluşturmuştur.Bu çalışma kapsamında ilk olarak Antik Yunan ve Roma Uygarlıklarındakullanılan yapı malzemelerine değinilmiştir. Yapı malzemelerinin en önemlisi olantaşların ocaklardan elde edilmesi, taşınması ve işlenmesine dek olan süreç incelenmiş,bu süreçte karşılaşılan sorunlara karşılık bulunan çözüm yöntemleri, kullanılan yardımcıalet ve makineler anlatılmıştır. Taş ve diğer malzemelerin yapıdakikonumlandırılmaları, farklı duvar örme yöntemleri irdelenmiş ve su temini, ulaşım gibibaşlıca konular yapısal açıdan ele alınmıştır. Tüm bu anlatımlar örneklendirme veresimlerle desteklenmeye çalışılmıştır.Çalışmada mimari detaylandırmaya girilmemiş olup, gereken yerlerdedestekleyici mimari vurgulara yer verilmiştir. Yapılarda inşaat öncesi hazırlık ve inşaataşamasında uygulamaya dönük yöntemler ve kullanılan yardımcı araç, gereçler konununasıl vurgu yapıldığı noktalardır.
Özet (Çeviri)
The buildings which were constructed in the ancient times and that were survivedtill today or those we have learned from the ancient sources and discoveries have beenadmired because of their size and magnificence all times. The questions to how theseconstructions were built and the necessity for searching the damage caused by nature andhuman technically was the reason of these researches.In the scope of this research, the construction materials used in ancient Greek andRoman civilizations were mentioned. The acquisition of the stones-which are the mostimportant- from the quarries, the process of their treatment and removal wereinvestigated, and the techniques to solve the problems faced; the instruments and themachines which were used during this process are told. The location of the stones and theother stuff in the building and different mason techniques are discussed. Some majorsubjects such as water supply and transportation are discussed structurally. All theseexpressions are tried to be supported with examples and pictures.In this work, architectural elaboration is not mentioned, but architectural emphasiswhere necessary. The pre-building preparation and the techniques used in the process ofconstruction, and the utilized equipment are the most emphasized points in the subject.