Grafik tasarım uygulama dersinin kurumsal kimlik çeşitleri ünitesinin web tabanlı programının hazırlanması
Lesson's of graphic design application, unitary of institutional identity samples preparation of web based programme
- Tez No: 205287
- Danışmanlar: PROF. ATİLLA İLKYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, üniversitelerin grafik bölümlerinde verilmekte olan ders içeriğinin web tabanlı olarak verilmesini yararlarını ve olanaklarını hazırlanan program ile birlikte uzaktan eğitim sistemlerinin anlasılması bakımından ilgili kaynakların incelenip değerlendirilmesi ile hazırlanmıstır. Günümüz dünyasının vazgeçilmez unsurlarından teknoloji ürünü bilgisayar ve internetten etkin kullanımı sayesinde, her alanda olduğu gibi eğitim alanında da büyük ölçüde yararlanılmaktadır. En ufak bir ödev dahi bilgisayar yardımı ile hazırlanmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde ve yakın zamanda gelisim gösteren Türkiye'de de uzaktan eğitim sistemleri gelistirilmektedir. Kuskusuz teknolojinin yardımı ile büyük fayda sağlanmaktadır. Değisik sertifika programlarında ve eğitim konularında kullanılmaktadır. En büyük özelliği de, mekan ve zaman gözetmeksizin her hangi bir zamanda her hangi bir yerden ulasılabilir bir yapısı olduğu için, bilgiye ulasmakta rahatlık ve kolaylık sağlamaktadır. Her hangi bir nedenle, her hangi bir konunun eğitimini alamayan kisiler için yararlı bir kaynak teskil eder. Bu tezde üniversitelerde grafik bölümlerinde okutulan grafik tasarım uygulama dersinin kurumsal kimlik çesitleri ünitesinin web tabanlı olarak uzaktan eğitim kapsamında öğretilmesi için bulunması gereken unsurların ve ilgili bilgilerin doğru olarak kullanılması anlatılmaktadır. Uzaktan eğitimin ne olduğu, nasıl kullanıldığı ve yapılanmasında nelere dikkat edilmesi gerektiği vurgulanmıstır. Uzaktan eğitimin kaçınılmaz faydalarını gösteren ve önerilen program ile anlatım pekistirilmistir. Tezde kullanılan bilgiler, arastırmalarda veri toplama tekniklerinden kaynak tarama yöntemi kullanılarak toplanmıstır. Konu ile ilgili yazılı ve görsel kaynaklardan elde edilen bilgiler ısığında uzaktan eğitimle ilgili örnek program hazırlanarak ve derlenerek sonuca ulasılmıstır. Tezde ortaya çıkan sonuca göre, web tabanlı uzaktan eğitim, ilgili konularda gerekli kapsam sağlandığında eğitim için yeterli bir araç olduğu belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
This thesis, has been prepared by the examination and assessment of relevant sources by means of having the sample program understood together with the distance education systems to have the benefits and possibilities of the web-based subject content given, which is taught in the graphic departments of the universities. By the use of technology product, the computer, which is one of the indispensable element of present day, and the efficient use of the internet, like in every area it is mainly used in the education area. In most of the countries of the world and also in Turkey, which has shown development in the near future, distance education systems are developed. Certainly, with the support of technology, great benefit is provided. It is used in different certificate programs and in education issues. Without considering place and time, its most important characteristics is that it provides comfort and ease in accessing information, because it has a structure in which it could be reached at any time and at any place. For any reason whatsoever, it constitutes a useful source for people who could not receive the education of any subject. In order to have the institutional ID types unit of the graphic design application course of the graphic departments in the universities that will be taught within the scope of distance education as web-based, the accurate use of the necessary elements and the relevant information is explained in this thesis. What distance education is, how it is used and in its structuring what should be paid attention to has been emphasized. The expression has been strengthened with the program showing the inevitable benefits of distance education and with the program suggested. The informations used in the thesis, has been collected by using the source scanning method from the data collection techniques in researches. In light of the informations obtained from the written and visual sources regarding the subject, the result has been reached by preparing and compiling a sample program regarding distance education. When necessary scope has been ensured in relevant issues, according to the result that has aroused in the thesis, it has been determined that web-based education is an adequate tool for education.